Peş peşe gerçekleşen mayın patlamalarının ardından Azerbaycan ordusu Karabağ'da anti-terör operasyonu başlattı. 

İşte adım adım yaşanan hadiseler:

23:24

ÇOK SAYIDA SIĞINAK VE ASKERİ KONVOY İMHA EDİLDİ

Azerbaycan, Karabağ'da yasadışı bulunan Ermeni silahlı kuvvetlerine yönelik başlattığı terörle mücadele operasyonu kapsamında belirlenen hedefleri teker teker imha etmeye devam ediyor. Azerbaycan ordusu, Karabağ’daki yasadışı Ermeni silahlı kuvvetlerine ait çok sayıda siper, sığınak ve askeri konvoyu imha etti.

ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti

21:55

'HİÇBİR SİVİL HEDEF ALINMIYOR'

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun Karabağ’da yürütülen terörle mücadele operasyonunda sivilleri hedef aldığıyla ilgili Ermenistan’ın iddialarını yalanlayarak, ”Azerbaycan ordusu hiçbir sivili ve sivil yapıyı hedef almıyor” ifadelerini kullandı.

21.50

İRAN'DAN DİYALOG ÇAĞRISI

Azerbaycan’ın Karabağ'da yürüttüğü terörle mücadele operasyonunda devam ederken, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Kafkasya’daki son gelişmelerden endişeli olduklarını belirtti. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunun diyalog yoluyla çözülmesi çağrısında bulunan Kenani, Azerbaycan ve Ermenistan’ı ateşkes kurallarına uymaya davet ederek, "İran olarak Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak görüyoruz. Orada yaşayanların hukuku ve güvenliği bu çerçevede diyalog yoluyla çözülmelidir” ifadelerini kullandı.

20:24

FRANSA'YA TEPKİ

 Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Karabağ’da yürütülen terör mücadele operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki göstererek, Fransa’nın açıklamalarının işgalcilerin kalıntılarına destek olarak değerlendirildiğini ve Fransa’nın Azerbaycan’a yönelik tutumu nedeniyle, bölgeden uzak olmasının bölge için daha iyi olacağını açıkladı.

19:46

60'TAN FAZLA MEVZİ AZERBAYCAN KONTROLÜNE GEÇTİ'

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Terörle mücadele operasyonları sırasında 60'tan fazla muharebe mevzisi Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolüne geçti" denildi.

19:18

YAKIT VE YAĞ DEPOSU İMHA EDİLDİ

Azerbaycan ordusu, Karabağ'da yasadışı bulunan Ermeni silahlı kuvvetlerine yönelik başlattığı terörle mücadele operasyonu kapsamında belirlenen hedefleri vurmaya devam ediyor. Azerbaycan ordusuna bağlı birlikler, Hankendi-Hocalı yolunda Ermeni silahlı kuvvetlerine ait yakıt ve yağların bulunduğu depoyu imha etti.

19:11

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Karabağ'da yaşanan gelişmelere ilişkin "Azerbaycan ile Ermenistan arasında bugüne kadar titizlikle yürütülen kapsamlı görüşme sürecinin sonuç odaklı olarak devamının sağlanmasının, bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın tesisi için yegâne yol olduğuna inanıyoruz." açıklaması yapıldı.

18:51

ŞARTI AÇIKLADI

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı operasyonun sona ermesi için şartlarını açıkladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Karabağ bölgesinde yaşayan Ermenilerin temsilcilerini defalarca Azerbaycan tarafından diyaloğa davet edilmesine rağmen her seferinde bu tekliflerin reddedildiği vurgulanarak, Azerbaycan yönetiminin, Karabağ bölgesinde yaşayan Ermenilerin temsilcileriyle Yevlah’da buluşmaya hazır olduğu belirtildi. Açıklamada, “Ancak terörle mücadele operasyonlarının sona ermesi için yasadışı Ermeni silahlı kuvvetlerinin teslim olmaları, tüm silahları teslim etmesi ve yasadışı rejimin kendisini feshetmesi gerekiyor. Aksi takdirde terörle mücadele tedbirleri sonuna kadar devam edecek” denildi.

18:35

ERMENİ AYRILIKÇILAR ATEŞKES ÖNERİSİNDE BULUNDU

Cumhurbaşkanı yardımcısı Hikmet Hacıyev operasyonun hedeflerinin neredeyse tamamlandığını belirterek Karabağ'daki Ermeni ayrılıkçıların ateşkes önerisinde bulunduğunu duyurdu.

Karabağ’daki ayrılıkçı rejimin istihbarat merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada da “Karabağ tarafı, Azerbaycan tarafına yangını derhal durdurması ve sorunun çözümü için müzakere masasına oturması çağrısında bulunuyor” denildi.

18:12

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Asıl görevimiz Erivan ve Bakü'yü müzakere masasına oturtmak" ifadelerini kullanarak, “Sivillerin hayatlarını tehdit eden bir durum olduğuna dair bir bilgi yok” dedi.

İMHA EDİLDİ

Azerbaycan ordusu, Karabağ'da başlattığı terörle mücadele operasyonu askeri hedefleri imha etmeye devam ediyor. Azerbaycan ordusu, Karabağ bölgesinde konuşlu Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından kullanılan telsiz kulesini ve topçu bataryalarını imha etti.

16:33

"ERMENİ GÜÇLERİ SİLAHSIZLANDIRILMALI"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hacıyev, "Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki yasa dışı bölücü kukla rejim kendini feshetmeli, Ermeni silahlı güçleri silahsızlandırılmalıdır. Karabağ’daki Ermeni asıllı sivillerin hakları ve güvenlikleri, Azerbaycan Anayasası ve uluslararası yükümlülükler çerçevesinde sağlanacaktır" dedi.

16:11

FRANSA'DAN ÇAĞRI

Fransa, Azerbaycan'ın askeri operasyonu nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

15:48

RADAR İSTASYONU VURULDU

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da devam eden terör karşıtı operasyonda Ermenistan silahlı güçlerine ait bir P-18 radar istasyonunun vurulduğunu duyurdu. Açıklamada, söz konusu imha edilen radarın Rus barış gücü askerlerinin konuşlandırıldığı Hocavend bölgesinde olduğu belirtildi.

15:42

ERMENİSTAN: SINIRDA DURUM STABİL

Ermenistan, Azerbaycan'ın Karabağ'da bir 'kara operasyonu' başlattığını ileri sürüp kendi askerlerinin halihazırda devam eden çatışmalara katılmadığını iddia etti. Erivan yönetimine göre, Azerbaycan-Ermenistan sınırında durum sabit.

14:58

AB: OPERASYON DURDURULMALI

Avrupa Birliği tarafından yapılan ilk açıklamada, Azerbaycan'ın Karabağ'daki operasyonunu durdurması gerektiği savunuldu.

14:57

ERMENİSTAN RUSYA'DAN YARDIM İSTEDİ

Karabağ'a konuşlandırılmış Rus barış güçlerinden Azerbaycan'ın anti-terör operasyonunu durduracak adımlar atmasını isteyen Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Moskova'dan yardım istedi.

14:41

PAŞİNYAN 'ACİL' TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Güvenlik Konseyi'ni acil şekilde toplantıya çağırdı.

Yerel medya, acil toplantının gerçekleştiği hükümet binası yakınında toplanan Ermenilerin Erivan yönetiminden Karabağ'daki işgal rejiminin savunulmasını istediğini yazdı.

AZERBAYCAN'DAN ERMENİSTAN'A İKİ ŞART

Azerbaycan, işgal altında tutulan Karabağ'daki Ermenistan kuvvetlerinin kayıtsız şartsız şekilde tamamen çekilmesini ve ayrılıkçı Ermenilerin kurduğu kağıt üstündeki rejimin de fesh edilmesini istedi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, bölgenin barış ve istikrara kavuşması için iki şartın yerine getirilmesi gerektiğini dünyaya duyurdu.

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLARI GÖRÜŞTÜ

Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Resmi açıklamaya göre, Bakan Hasanov Türk mevkidaşına terör karşıtı operasyon konusunda bilgi verdi. Savunma Bakanı Güler, Türkiye'nin daima Azerbaycan'ın yanında olduğunu belirtti.

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA

Rusya ayrıca Azerbaycan ve Ermenistan'ı Karabağ'daki ateşkese uymaya ve kan dökülmesine son vermeye çağırdı.

Gerilimin keskin şekilde yükselmesiyle ciddi şekilde alarm durumuna geçildiğini kaydeden Moskova, taraflara diplomasinin takip edilmesi çağrısında da bulundu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada ise, Azerbaycan'ın Karabağ'daki ateşkesi ihlal ettiği ileri sürüldü. Ermenistan ayrıca Azerbaycan toprağı olan Karabağ'da herhangi bir askeri birliğinin bulunmadığını iddia etti.

Bölgedeki işgalci Ermeniler ise Karabağ'daki yerleşimlerin yoğun ateş altında olduğunu savundu.

13:32

LAURA ATEŞLENDİ, HAROP GÖKYÜZÜNDE

Ermenistan basını, Azerbaycan'ın İsrail üretimi Laura çoklu roket fırlatma sistemini kullandığını yazdı ve görüntüler ekrana getirdi.

Bir Rus askeri muhabiri ise, Azerbaycan ordusunun anti-terör operasyonunda İsrail'den satın alınan Harop insansız hava araçlarını devreye aldığını bildirdi.

13:15

TOR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ YOK EDİLDİ

Operasyonun ilk görüntülerini yayımlayan Azerbaycan haber ajansı APA, Hankendi'deki ayrılıkçı Ermenilere ait Tor hava savunma sisteminin imha edildiğini duyurdu. Rus üretimi sistemin seyir füzeleri ve güdümlü füzelere karşı kullanıldığı biliniyor.

Azerbaycan, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermenilere ait bir elektronik harp sisteminin imha edildiği görüntüleri de paylaştı.

12:54

AFP: PATLAMA SESLERİ DUYULUYOR

AFP haber ajansı, işgalci Ermenilerin yaşadığı Hankendi'de patlama seslerinin duyulduğunu 'son dakika' koduyla dünyaya geçti.

Hankendi'de sirenlerin çaldığını bildiren Ermenistan medyası ise Azerbaycan'ın hava sahasını kapattığını yazdı.

12:27

OPERASYON BAŞLADI

Sabotaj gruplarını kullanan Ermenistan'ın son patlamalarla bir taktik değiştirdiğini kaydeden Azerbaycan medyası ise, Bakü yönetiminin Karabağ'daki tüm bölgelerde şu anda terör karşıtı operasyona giriştiğini duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, söz konusu haberden dakikalar sonra Karabağ'da anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi için anti-terör operasyonunun başladığını resmen açıkladı.

Azerbaycan ordusu, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermenilerin mevzilerini yüksek hassasiyetli silahlarla imha ediyor.

Açıklamada, Karabağ'da konuşlu Rus barış güçlerinin ve Türkiye'nin söz konusu operasyon konusunda bilgilendirildiği de eklendi.

12:15

FOTOĞRAFLAR YAYINLANDI

Patlamaya yol açan mayının Ermeni sabotaj grupları tarafından döşendiğini bildiren Azerbaycan, 'terör saldırısı'nın fotoğraflarını yayınladı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ermenistan'ın döşediği mayınların neden olduğu üzüntü verici görüntülerin geldiğini yazdı.

Bayramov, "Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı mayın terörü devam ediyor" deyip ateşkesin sağlandığı Kasım 2020'den bu yana mayın patlamalarında 308 kişinin can verdiğini belirtti, uluslararası toplumun Ermenistan'ı kınaması gerektiğini vurguladı.

11:43

TÜNEL YOLUNDA İKİNCİ PATLAMA

Patlamanın duyulmasıyla olay yerine hareket eden polisleri taşıyan araç da, inşaat halindeki bir tünel yolundaki mayına çarptı.

Patlamanın dört polis memurunun hayatını kaybetmesine yol açtığı duyuruldu. Daha sonra can kaybı yediye çıktı.

11:30

İLK PATLAMA GECE YARISI 04.00'TE

Güney Kafkasya'daki gerilimin bir kez daha tırmanmasına yol açan rota krizinin sona ermesinin üzerinden henüz 24 saat geçmeden, bu kez arka arkaya gerçekleşen patlamalar bölgeyi sarstı.

Azerbaycan, Karabağ'daki mayın patlamalarının sonucunda dört polis ve iki işçinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakü yönetiminin resmi açıklamasına göre, ilk patlama Hocavend'de ilerleyen bir kamyonu vurdu. Anti-tank mayının Fuzuli-Şuşa yolunda neden olduğu patlamada iki işçi yaşamını yitirdi.

Azerbaycan haber ajansı APA, yol işçilerinin can verdiği mayın patlamasının sabaha karşı 04.00'te gerçekleştiğini bildirdi.

2020 sonbaharında yalnızca 44 günde Ermenistan'a tarihi bir hezimet yaşatan Azerbaycan, Karabağ'da işgal altında tutulan topraklarının büyük bölümünü geri aldı. Savaşı bitiren ateşkes anlaşması imzalandı ancak taraflar arasında henüz kalıcı bir barış anlaşması yok.

İkinci Dağlık Karabağ Savaşı'yla işgal altındaki toprakların büyük bölümü Azerbaycan tarafından geri alındı, 2022 sonundan itibaren ortaya çıkan rota krizi ise 18 Eylül itibarıyla sona erdi.

Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarından eş zamanlı hareket eden TIR'lar, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) koordinasyonunda yardımları taşıdı.

Bakü yönetiminin Ağdam-Hankendi yolunun eş zamanlı kullanılması teklifine Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeniler karşı çıkıyordu. Hiçbir ülkenin tanımadığı Karabağ'daki işgalci Ermenilerin söz konusu teklifi en sonunda kabul etmesiyle, aylardır dünyaya sunulan 'abluka' senaryosu da fiilen bitti.

Milliyet