Türkiye'nin yerli ve milli sonda roketi başarıyla test edildi Türkiye'nin yerli ve milli sonda roketi başarıyla test edildi

Dönmez, "Doğu Karadeniz'de daha çok petrol emareleri var. 2023 bitmeden hem Ordu açıklarında hem Rize açıklarında keşif amaçlı sondaj yapılacak. Ordu'da beklentimiz doğalgaz, Rize'de petrol." şeklinde konuştu. "Dünyanın en büyük nükleer şantiyesi Türkiye'de." diyen Bakan Dönmez, "Akkuyu ülkelimizin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak. Bu elektriği doğalgazla yapmaya çalışsaydık yıllık 7 milyar metreküp doğalgaza ihtiyacımız olacaktı" ifadelerini kullandı.

"ORDU VE RİZE AÇIKLARINDA KEŞİF AMAÇLI SONDAJIMIZ OLACAK"

Dönmez, açıklamalarına şöyle devam etti: “500 milyar dolarlık gazımız var. Geçen yıl anormal bir fiyatlama vardı. Onun için geçen yıl bu rakam 1 trilyon dolardı. 2023 bitmeden hem Ordu açıklarında hem Rize açıklarında KEŞİF amaçlı sondajımız olacak. Ordu'da beklentimiz doğalgaz, Rize'de Petrol. Her rafineri her petrolü işlemez. Esma Çevik'in kalitesi 36 ıph. Bu oldukça kaliteli petrol. Bu meşhur brent petrol. Cudi Gabar bölgesinde keşfettik. Nisan'da Cumhurbaşkanımızın açıkladığı petrol 41.1 ıph. Çok yüksek kaliteli petrol. Geçtiğimiz yılı günlük 80 bin varille kapattık. Esma Çevik'le birlikte 100 bin günlük varile çıkacağız. Böylelikle yüzde 12'ye çıkacağız.”