Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'na katılan yapay zeka teknolojisi ChatGPT'nin üreticisi OpenAI şirketinin yöneticisi, teknolojilerinin "askeri ve savaş" amaçlı kullanımına ilişkin yasağı kaldırmasının ardından ABD ordusuyla çeşitli yapay zeka projeleri üzerinde çalıştığını duyurdu.

Yeni Nesil HÜRKUŞ için teslimat tarihi belli oldu Yeni Nesil HÜRKUŞ için teslimat tarihi belli oldu

OpenAI küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Anna Makanju, yaptığı açıklamada şirketin "açık kaynaklı siber güvenlik yazılımı" geliştirdiğini ve ABD hükümetiyle yapılan askeri hizmetle ilgili görüşmelerde gaziler arasındaki intiharların nasıl önleneceğinin tartışıldığını söyledi.

Makanju, her iki proje hakkında da ayrıntılı bilgi vermezken, OpenAI'nin AI teknolojisinin "askeri ve savaş" uygulamalarında kullanımına yönelik genel yasağı kaldırma kararının, ChatGPT'nin yeni kullanımlara uyum sağlamak için "daha geniş bir politika güncellemesiyle uyumlu olduğunu" belirtti.

OpenAI'nin büyük bir kısmına sahip olan ve gelişmiş AI teknolojilerinden sınırsız olarak faydalanan Microsoft, ABD ordusu ve hükümetin diğer şubeleriyle uzun süredir sözleşme yaparken, ayrıca silah geliştirme konusunda herhangi bir dahili yasak bulundurmuyor.

Davos toplantısı sırasında konuşan CEO Sam Altman'a göre OpenAI, askeri uygulamalar için Pentagon ile ortaklığın yanı sıra "seçim güvenliği" alanındaki operasyonlarını da genişletiyor.