ABD Yemen'de faaliyet gösteren ve başta başkent olmak üzere birçok bölgeyi kontrol altında tutan İran destekli Husileri (Ensarullah Hareketi) terör örgütü olarak ilan etti.

Söz konusu karar Husilerin Kızıldeniz'deki askeri ve ticari gemilere düzenlediği saldırıların ardından geldi.

İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada "terör eylemi" olarak nitelediği bu saldırıların "ABD personelini, sivil denizcileri ve ABD'nin ortaklarını tehdit ettiğini, küresel ticareti ve seyrüsefer özgürlüğünü tehdit ettiğini." belirtti.

Sullivan kararı "Husilerin finansmanını engellemek, finansal piyasalara erişimlerini daha da kısıtlamak ve Husileri eylemlerinden sorumlu tutmak için önemli bir araç" olarak nitelendirdi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, "Husiler Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki saldırılarını durdurursa, ABD bu kararı derhal yeniden değerlendirecektir." ifadelerini kullandı.

Karar 30 gün içinde yürürlüğe girecek.

Husiler, ABD'nin eski Başkanı Donald Trump dönemininin sonlarında, 2021 yılının Ocak ayında 'terör örgütü' ilan edilmişti. Grup, Joe Biden döneminin başlamasıyla 2021 Şubat ayı ortalarında bu listeden çıkarılmıştı.