Çin ve İran ulusal basınlarında yer alan haberlere göre, Pekin'i ziyaret eden İran Kolluk Kuvvetleri Komutanı Ahmad Reza Radan, Çin Kamu Güvenliği Bakanı Vang Şiaohong ile bir araya geldi.

Ziyarette iki ülke arasında emniyet alanında teknoloji paylaşımını da içerdiği tahmin edilen mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakatın içeriğinin detaylarına ilişkin iki ülkeden de açıklama yapılmazken, İran'ın geçen yıl Rusya ile imzaladığı emniyet iş birliği mutabakatına benzer içerikte olduğu tahmin ediliyor.

İran ajansı IRNA'nın haberine göre, Tahran ile Moskova arasındaki mutabakatta, "iki ülke arasında güvenlik alanında iş birliğinin genişletilmesi ve istikrarsızlık faktörlerine karşı deneyim paylaşımının artırılması" çağrısı yapılmıştı.

İranlı polis şefinin, Pekin ziyaretinde, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığının teknoloji merkezinde incelemelerde bulunduğu, Çin'de "emniyet alanındaki en son bilimsel, teknolojik ve teknik gelişmelere" ilişkin bilgi aldığı kaydedildi.

Radan'ın, ülkesinin Çin ile emniyet alanında potansiyel teknoloji iş birliğine istekli olduğunu ifade ettiği aktarıldı.

Çin ajansı Xinhua'nın haberine göre, Bakan Vang da "İran ile terörle ve sınır aşan suçlarla mücadele ve polisiye kapasitesinin artırılması için stratejik iletişimi ve pratik iş birliğini geliştirmeyi umduklarını" belirtti.

Rusya'da Kuran-ı Kerim yakan kişiye hapis cezası Rusya'da Kuran-ı Kerim yakan kişiye hapis cezası

Kamu Güvenliği Bakanı Vang, geçen yıl aralıkta, Pekin'i ziyaret eden Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev ile bir araya gelmişti.

Vang, o görüşmede de İranlı mevkidaşıyla görüşmesindeki açıklamalarına benzer ifadelerle, "Rusya ile sınır aşan suçlar, siber güvenlik, uyuşturucu kontrolü ve polisiye kapasitesinin artırılması için pratik iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını" dile getirmişti.