Eskişehir’de depremzede öğrenciyi başörtüsü sebebiyle okula kaydetmediği öne sürülen özel okul müdürü hakkında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlamasıyla 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşadığı Hatay’dan ailesiyle birlikte Eskişehir’e gelen T.N.İ. (15), iddiaya göre nakil için gittiği özel okulda, başörtülü olduğu için kayıt yaptıramadı. Ailenin şikayeti üzerine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, okul müdürü İ.S. hakkında ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçlamasıyla soruşturma başlattı. Savcılıkta ifadesi alınan İ.S., Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Lise öğrencisi T.N.İ., iddianamede yer alan ifadesinde şunları söyledi:

“Yaklaşık 1 ay önce depremden sonra yaşadığım Hatay’dan Eskişehir’e geldim. Abim ile birlikte özel okula kayıt olmak için gittik. Okul müdürünün odasının kapısı açıktı, kapıdan içeri girerken müdür bana hitaben ‘Böyle mi içeri gireceksin?’ dedi. Ben de ‘Anlamadım’ dedim. Müdür tekrardan bana hitaben ‘Böyle mi gireceksin?’ deyince ben de okul kıyafeti olarak anladım ve müdüre ‘Kayıt yaptıktan sonra formamı giyerim’ dedim. Müdür formayı değil, ‘Başındaki başörtüyü söylüyorum’ dedi. Daha sonra müdür bana ‘Seni bu şekilde okula kayıt edemem’ dedi. Bana ‘Okula girerken çıkartırsın, okuldan çıkarken de geri takarsın’ dedi. Ben de ‘Neden başörtümü çıkarayım’ deyince müdür bana ‘Ben 5 vakit namazımı kılıyorum. Eşim de namaz kılar. Okulun öğrencileri içinde kapalı öğrenci yok, velilerin içinde de kapalı yok, öğretmenlerin içinde de kapalı yok’ dedi. Müdür, ‘Seni bırakmayacağım güzel yüzlü kızım’ diyerek başka bir okula yönlendireceğini söyleyerek telefon görüşmesi yaptı.”