Muhammed Hüseyin, Yununistan açıklarında batan geminin Libya'dan Avrupa'ya doğru yola çıktıktan beş gün sonra alabora olduğunu ve göçmenlerin bir saatten fazla yüzdükten sonra yorgunluktan yüzemez hale gelerek boğulduklarını söyledi.

Teknede bulunan Mısır vatandaşı Muhammed Hüseyin, biri İsveç gemisi olmak üzere iki gemiden içme suyu aldıklarını, bir Amerikan gemisinin de kendilerine "tost ekmeği" verdiğini söyledi.

700-750 göçmeni taşıyan gemi, 14 Haziran’da Yunanistan açıklarında battı ve kurbanlardan 78'inin cesedi bulunurken 104'ü kurtarıldı. 500'den fazla göçmenin akıbeti ise bilinmiyor.

Kolombiya Başkanı: "Gazze'deki soykırım Avrupa Nazizm'in ön provası" Kolombiya Başkanı: "Gazze'deki soykırım Avrupa Nazizm'in ön provası"

Kurtarılmadan önce suda yaklaşık üç saat kaldığını söyleyen Muhammed Hüseyin, kurtarma ekiplerinin gemi alabora olduktan sonra bölgeye ulaştığını söyledi.

Muhammed Hüseyin, "Bir kısmı yüzme bilmedikleri için kısa sürede boğuldu, diğerleri de bir buçuk saat kadar yüzdü ve ardından yorgun düşerek boğuldular" diye konuştu.