Rusya Dış İstihbarat Servisi Direktörü Sergey Narışkin, Rusya Dış İstihbarat Servisi'nin (SVR), Batı'nın Başkan Zelenskiy'nin değiştirilmesi ihtiyacıyla ilgili olarak aktif bir şekilde tartışmalar yürüttüğüne dair bilgiler aldığını söyledi.

Zelenskiy'nin askeri başarısızlıkları, yaygın yolsuzlukları ve devam eden çatışmayı Washington'un çıkarlarına uygun bir şekilde yönetememesi, mevcut durumun sayısız olası nedeni arasında yer alıyor.

Beyaz Saray'da kabul edilecek olan Zelensky asıl sınavını senatörlere karşı verecek

Beyaz Saray, Zelensky'nin "Ukrayna halkını destekleme konusunda ABD'nin sarsılmaz kararlılığının altını çizmek üzere" Washington'a davet edildiğini duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı'nın Washington'da Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson'ın da aralarında bulunduğu Kongre üyeleriyle de bir araya gelmesi planlanıyor.

CUMHURİYETÇİLER İSTEKLİ DEĞİL

Biden ile Zelensky'nin "Ukrayna'nın acil ihtiyaçları ve bu kritik dönemde ABD desteğinin devam etmesinin hayati önemi" hakkında konuşacağı belirtildi. Volodimir Zelensky'nin ABD Kongresi ve Beyaz Saray'dan daha fazla ABD askeri yardımı talep etmesi bekleniyor. Ancak ABD Cumhuriyetçi Partisi Zelensky'nin taleplerini dinleme konusunda pek istekli görünmüyor.

SAVAŞ SORGULANIYOR

ABD basınında yer alan haberlere göre Cumhuriyetçiler, Başkan Joe Biden'ın “iç güvenliğe, özellikle de ABD-Meksika sınırından yasadışı göçü engellemeye daha fazla önem vermesi gerektiğini” söyleyerek Ukrayna'ya fon sağlama fikrine giderek daha fazla karşı çıkıyor. Cumhuriyetçiler ayrıca Ukrayna'nın savaşmaya devam edip etmemesi gerektiğini de sorguluyor.

İsrail, UAD'nin kararlarından beri Gazze'de 3 bin kadın ve çocuk öldürdü İsrail, UAD'nin kararlarından beri Gazze'de 3 bin kadın ve çocuk öldürdü

ASIL SINAV MİKE JOHNSON İLE

Başkan Joe Biden'in desteğini alan Zelensky'nin asıl sınavını Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlere hitap ederken ve Temsilciler Meclisinin yeni Cumhuriyetçi Başkanı Mike Johnson ile görüşürken verecek.

BU ÜÇÜNCÜ ZİYARET

Bu Zelensky'nin Rusya ile savaşın başlamasından bu yana Washington'a yaptığı üçüncü ziyaret. Misyon, dün ABD'nin Ukrayna'yı destekleme taahhüdünü yineleyen Savunma Bakanı Lloyd Austin ile yapılan bir toplantıyla başladı. Beyaz Saray'a göre Kiev için daha önce onaylanan fonlar yıl sonuna kadar tamamen tükenmiş olacak.