Dünya halkları Filistin'in yanında. Başta Türkiye olmak üzere, Batı Asya, Avrasya, Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika halkları İsrail'in Gazze'ye saldırıları karşısında sessiz kalmadı. Dünyanın dört bir yanında İsrail'in Gazze'ye saldırdığı ilk andan itibaren Filistin'e destek eylemleri düzenlendi.

Avrupa'da Halk Yasakları Tanımayarak Filistin'e Destek Oldu

İsrail'in yanında yer alan Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri Filistin'e destek eylemlerini yasaklamaya kalktı. Ama fayda etmedi. Hükümetlerinin politikalarına karşı yüz binlerce Avrupalı meydanları doldurdu. İsrail mezalimine karşı Filistin'in yanında yer aldı. İsrail'i destekleyen hükümetlerine karşı çıktı. Yasaklama girişimlerine rağmen İngiltere'nin başkenti Londra'da Filistin'e destek gösterisi düzenlendi. Gösteriye binlerce kişi katıldı. BBC binası önünde bir araya gelen İngilizler, Filistin'e destek sloganlar attı ve Filistin bayrakları taşıdı. Göstericiler, İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin yayın politikasını protesto etmek için BBC binasını kırmızıya boyadı.

Fransa Halk Sokaklara Döküldü

Fransa'nın başkenti Paris'te, Filistin'e destek vermek amacıyla bir araya gelen göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan göstericiler, Filistin bayrakları taşıyarak slogan attı. Polis, göstericilere biber gazıyla müdahalede bulundu. 

Amerika'da da Eylemler Gerçekleşti

Gösteriler Amerika kıtasına da yayıldı. ABD'nin New York kentindeki Times Meydanı`nda toplanan her kesimden gösterici, ellerinde bayrak ve pankartlarla Filistin`e destek mesajı verdi. Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı Montreal kentinde bir araya gelen vatandaşlar, Filistin'e destek gösterisi düzenledi. Göstericiler, bayrak ve pankart taşıyarak İsrail'in Montreal Başkonsolosluğu'na yürüdü.

İtalya ve Malta'da binlerce kişi Filistin'e destek için bir araya geldi

İtalya'nın kuzeyindeki büyük kentlerden Milano'da Merkez Tren Garı önünden başlayan, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüş, Trotter parkındaki mitingle son buldu.

"Filistin ile dayanışma" yürüyüşüne, Filistinliler ve İtalyanların yanı sıra farklı ülkelerin vatandaşları, öğrenci grupları ile çeşitli sol gruplar katıldı.

Göstericiler sık sık "Özgür Filistin", "Zafere kadar İntifada" ve "Katil Netanyahu" diye slogan atarken, ellerinde de İsrail'in Gazze'yi bombalamasını kınayan ve "Gazze'deki soykırımı durdurun" yazılı dövizler taşıdı.

Akdeniz ülkesi Malta'da da Filistin'e destek ve dayanışma gösterisi yapıldı.

Times of Malta gazetesinin haberine göre, Msida kentindeki gösteride bir araya gelen çok sayıda kişi, Gazze'ye yönelik İsrail kuşatmasının durdurulması çağrısı yaptı.

Göstericiler, Gazze'deki bombalamalarda hayatını kaybeden çocuklara atfen ellerinde oyuncak bebekler taşıyarak, durumu protesto etti.

Malta'daki Arap Kültür Derneğince düzenlenen gösteride, İsrail'in Gazze'ye yönelik kuşatmasının uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgusu yapıldı.

İsveç'te Filistin'e destek gösterisi

Başkentin işlek meydanlarından Segels Torg'da toplanan yüzlerce kişi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Çok sayıda İsveçli, Filistinli, Arap ve farklı milletlerden, her yaş grubundan insanların katıldığı gösteride, sık sık "Özgür Filistin", "Özgür Kudüs", "Gazze'ye özgürlük" sloganları atıldı, Filistin bayrakları taşındı.

Göstericilerin taşıdıkları dövizlerde Gazze'ye bombardımanın ve sivillere yapılan saldırıların durdurulmasına yönelik mesajlar yer aldı.

Aşırı sağcı grup, İsrail bayrağını yırttı

Alana gelen Neonazi aşırı sağcı İskandinav Direniş Hareketi (NRM) üyelerinden bir grup da İsrail bayrağını yırttı.

Filistin'i destekleyen göstericiler bunun üzerine, "Sokaklarımızda ırkçı istemiyoruz" şeklinde slogan atarak, aşırı sağcı grubun alanı terk etmesini istedi.

Polisin müdahalesiyle aşırı sağcı grup alandan çıkarıldı.

Londra'da Filistinlilere destek yürüyüşü

Filistin ile dayanışma göstermek ve İngiltere hükümetinin İsrail-Filistin çatışmasında Filistinlilerin haklarına karşı sessiz tutumunu protesto etmek isteyenler, öğle saatlerinde İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin önünde toplandı

Filistin Dayanışma Kampanyası, El-Aksa'nın Dostları Platformu, Britanya Filistin Forumu, Britanya Müslümanlar Birliği, Nükleer Silahsızlanma Kampanyası ve Savaşı Durdur Koalisyonu'nun çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi, Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın bulunduğu Downing Sokağı'na doğru yürüdü.

Yürüyüşe katılanlar, "Özgür Filistin", "Ürdün Nehrinden Akdeniz'e Filistin özgür olacak", "Binlerle, milyonlarla hepimiz Filistinliyiz" sloganları attı.

Kentin sembol noktalarından Regent Caddesi, Piccadilly Meydanı ve Trafalgar Meydanı güzergahında yapılan yürüyüş için Londra Metropolitan polisi geniş güvenlik önlemleri aldı.

Metropolitan polisi, gösteri öncesi yaptığı açıklamada, yürüyüş güzergahının BBC önünden Downing Sokağı'na kadar olan kısımla sınırlı olduğunu, bu alan dışındaki gösterilere izin verilmeyeceğini ve gözaltılar yapılabileceğini bildirdi.

Polis, İsrail'in Londra Büyükelçiliği çevresinde de yoğun güvenlik önlemi alarak burada eyleme izin verilmeyeceğini açıkladı.

Bölgede binlerce polisle güvenlik önlemi alındı, atlı polisler de ana güzergahta görev yaptı. Polis, eylemcileri görüntüledi, onlarca polis minibüsü güzergah üzerindeki sokaklarda hazır bekledi.

BBC binası kırmızı boyayla boyandı

Gece saatlerinde yürüyüşün başlayacağı noktada bulunan BBC binası bir grup tarafından kırmızı boyayla boyandı.

Palestine Action grubu eylemi üstlenirken konuyla ilgili paylaştığı mesajda, BBC'nin yayınlarıyla İsrail'in savaş suçlarına rıza gösterdiğini belirterek, "Ellerinizde Filistinlilerin kanı var." ifadesini kullandı.

Gösteri öncesi BBC binasının önündeki meydan halka kapatılarak temizlik yapıldı.

ABD yönetimi İsrail'e destek konusunda ikiye bölündü ABD yönetimi İsrail'e destek konusunda ikiye bölündü