Venezuela, Guyana’nın 3'te 2'sini ilhak etmek için bugün referanduma gidiyor Venezuela, Guyana’nın 3'te 2'sini ilhak etmek için bugün referanduma gidiyor

Arap Dünyası Haber Ajansı tarafından aktarılan habere göre Blinken "X" platformundaki hesabında şunları paylaştı:

"İsrailliler ve Filistinliler arasındaki çatışmaya kalıcı bir siyasi çözüm bulmak için ortak çabalarımızı iki katına çıkarmalıyız.”

Blinken geçtiğimiz Salı akşamı yaptığı açıklamada barış, güvenlik ve bölgedeki korkunç şiddet döngüsünden çıkışın tek yolunun iki halk için iki devletin varlığı olduğunu söyledi.

Blinken bu açıklamayı, BM Güvenlik Konseyi'nin Salı günkü oturumunda ABD'nin İsrail'e verdiği desteği teyit ettikten sonra yaptı ancak aynı zamanda sivillerin korunması için mümkün olan tüm ihtiyati tedbirlerin alınması gerektiğini de vurguladı.

İsrail'in kendini savunmaya hakkı ve yükümlülüğü olduğunu ancak bunu nasıl yaptığının önemli olduğunu söyleyen Blinken "Filistinli siviller korunmalıdır. Bu, Hamas'ın onları canlı kalkan olarak kullanmayı bırakması gerektiği anlamına geliyor. Bu, İsrail'in sivillere zarar vermemek için mümkün olan tüm önlemleri alması gerektiği anlamına geliyor" dedi.

Kaynak: Şarkul Avsat