Bolivya'da gerilim dolu bir gün yaşandı. Devlet Başkanı Luis Arce hükümetine yönelik bir askeri darbe girişimi, halkın direnişi ve uluslararası toplumun tepkisiyle engellendi. Eski komutan Jose Zuniga liderliğindeki askeri birlikler, yönetimsel başkent La Paz'daki hükümet sarayına zorla girmeye çalıştı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde askeri zırhlı araçların hükümet sarayına doğru ilerlediği ve askerlerin halka göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su sıktığı görüldü.

Darbe girişimine karşı halk sokaklara dökülerek tepki gösterdi. Bu sırada Devlet Başkanı Arce, hükümet sarayına zorla girmeye çalışan Zuniga ile yüz yüze görüşerek askerlerin derhal çekilmesini talep etti. Ardından ulusa seslenen Arce, halkı sakin olmaya ve ülkeye sahip çıkmaya çağırdı. Arce'nin çağrısı üzerine binlerce kişi meydanlara inerek askeri darbe girişimini protesto etti.

Olaylar uluslararası arenada da yankı buldu. Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) Dönem Başkanı ve Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro, üye ülkeleri "acil toplantı"ya çağırarak Bolivya'daki darbe girişimini kınadı. Benzer bir açıklama Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Genel Sekreteri Luis Almagro'dan da geldi. Almagro, "Bolivya'daki meşru anayasal düzenin herhangi bir şekilde ihlal edilmesine müsamaha göstermeyiz." dedi. Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ise darbe girişimini "en sert" şekilde kınadığını belirterek olayın Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesinde yargılanması gerektiğini vurguladı.

Yaşanan gerilimin ardından Bolivya ordusunun yeni atanan komutanı Jose Wilson Sanchez devreye girdi ve darbe girişimine kalkışan askerlere birliklerine geri dönmeleri emrini verdi. Zuniga ise başsavcılığın talebi üzerine gözaltına alındı.

Libya'nın Tunus sınırı yakınlarında hükümet güçleri ile milisler arasında çatışma çıktı Libya'nın Tunus sınırı yakınlarında hükümet güçleri ile milisler arasında çatışma çıktı

Bolivya'da yaşanan bu olay, halkın direnişinin önemine dair çarpıcı bir örnek teşkil ediyor. Uluslararası toplumun hızlı ve güçlü tepkisi ise darbe girişimlerinin engellenmesinde önemli bir etken olarak görülüyor.

Kaynak: aa