Proje ile Fas’tan 7 milyondan fazla eve ya da İngiltere’nin elektrik ihtiyacının yüzde 8’ine yetecek kadar elektrik getirilebileceği iddia ediliyor.

Tesco’nun eski patronu ve Xlinks projesinin yönetim kurulu başkanı Sir Dave Lewis, Financial Times’a yaptığı açıklamada bu adımın ‘önemli bir kilometre taşı’ olduğunu ve Fas enerji projesinin ‘iyi ilerlediğini’ söyledi.

Plana göre Fas’ın güneyindeki Guelmim Oued Noun bölgesinden elde edilen elektrik, denizin 3.800 km altından geçen kablolar aracılığıyla Kuzey Devon’daki Alverdiscott köyüne ulaştırılacak ve buradan da ulusal şebekeye bağlanacak.

Lewis, projenin 10,5 gigawatt üretim kapasitesine sahip olacağını ve bunun 7GW’ının güneşten ve 3,5GW’ının rüzgardan geleceğini söyledi.

Lewis, tüm projenin maliyetinin şu anda 20 milyar ila 22 milyar sterlin arasında tahmin edildiğini söyledi, fakat İngiliz startup’ının ‘devlet sübvansiyonu veya yardımı olmadan’ projeyi inşa edebileceği ve projenin dönüşümsel olacağı konusunda ısrar etti.

Enerji Güvenliği ve Net Sıfır Bakanlığı yaptığı açıklamada Bakan Coutinho’nun projenin ‘Birleşik Krallık’ın karbon emisyonlarını azaltma taahhüdünü ve hükümetin tüketiciler için güvenli, güvenilir ve uygun fiyatlı bir enerji arzı yaratma hedeflerini karşılayan bir enerji sisteminin sağlanmasında önemli bir rol oynayabileceğini’ düşündüğünü söyledi.

Projeyi ‘ulusal öneme sahip’ olarak tanımlaması, Alverdiscott’ta elektriği şebekeye aktarmak için gerekli olacak bir dönüştürücü istasyon ve diğer altyapı çalışmaları için planlama başvurusunun Devon’daki Torridge Bölge Konseyine değil doğrudan hükümete yapılacağı anlamına geliyor.

Bakanlık, projenin ulusal açıdan önemli olarak tanımlanması kararının ‘tek, birleşik bir onay sürecinin ve sabit zaman çizelgelerinin kesinliğini sağlayacağını’ söyledi.

ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti

Projenin uygulanabilirliği, Xlinks’in hükümetle ‘fark sözleşmesi’ olarak bilinen sabit bir elektrik fiyatını garanti edecek bir sözleşme müzakere etmesine bağlı. Bu tür sözleşmeler Birleşik Krallık’ta yenilenebilir enerji projelerini desteklemek için yaygın olarak kullanılıyor ve açık deniz rüzgar endüstrisinin başlamasına yardımcı oluyor.

Xlinks, 2012 fiyatlarıyla MWh başına 56-64 sterlinlik bir fiyatı garanti eden 25 yıllık bir sözleşme aradığını söyledi. Bu fiyat bugünün fiyatlarıyla MWh başına yaklaşık 77-87 sterline denk geliyor ve MWh başına yaklaşık 96 sterlin olan mevcut toptan satış fiyatından daha düşük.

Fakat daha fazla yenilenebilir enerji devreye girdikçe İngiltere’de fiyatlar düşebilir. Son enerji krizinden önce fiyatlar MWh başına yaklaşık 50 sterlindi.

Xlinks, Birleşik Krallık hükümetinin 2012 fiyatlarıyla MWh başına sırasıyla 52 sterlin ve 47 sterlin olan sözleşmeler için yaptığı son açık artırma turunda karadaki rüzgar ve güneş enerjisine verilen fiyattan daha yüksek bir garanti fiyatı istiyor. Talep edilen sözleşme süresi de tipik 15 yıldan on yıl daha uzun.