İngiltere Savunma Bakanlığına göre Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Typhoon savaş uçakları ve Kara Kuvvetleri Apache helikopterleri Cuma günü Estonya açıklarında eğitim tatbikatını tamamladılar.

Hava Kanat Komutanı Scott MacColl, “Bahar Fırtınası Tatbikatı Kara, Deniz ve Hava alanlarındaki etkileri entegre etmek için olağanüstü bir fırsat oldu,” dedi.

Tatbikat, Birleşik Krallık ve Fransız kuvvetlerinden oluşan Birleşik Krallık liderliğindeki NATO-Geliştirilmiş İleri Mevcudiyet Savaş Grubunun (eFP) katıldığı en büyük yıllık askeri tatbikat olan Bahar Fırtınası Tatbikatından sonra geldi. Bu tatbikata da Birleşik Krallık 1.500’den fazla asker göndermiş, toplamda 10.000’in üzerinde NATO personeli görev yapmıştı.

Basın açıklamasına göre, eFP doğu sınırı boyunca NATO varlığı sağlıyor ve birlikler ‘İttifakın sınırlarına yönelik herhangi bir saldırganlığa karşı caydırıcılık’ görevi görüyor.

The Economist: Türkiye savunma ihracatında gelişmiş ülkelere kök söktürüyor The Economist: Türkiye savunma ihracatında gelişmiş ülkelere kök söktürüyor

Birleşik Krallık liderliğindeki eFP kapsamında gerçekleştirilen son faaliyetler arasında RAF savaş uçaklarının Rus uçaklarına havadan müdahale etmesi de yer alıyor.