Burkina Faso ordusundan birlikler, iki ülke arasındaki ortaklığın bir parçası olarak eğitim için Nijer'e geldi.

Nijer'de iktidardaki askeri cunta, Burkina Faso ordu birliklerinin Nijer'de konuşlandırılmasının ECOWAS grubuna yönelik olmadığını, iki ülke kuvvetlerinin "terörle mücadele" alanındaki yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlandığı ifade etti.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Nijer'deki askeri cunta, komşu Burkina Faso ve Mali ordularına, "saldırıya maruz kalması durumunda" Nijer'e, olası saldırıları önlemeye yönelik “müdahale etmeleri” için yeşil ışık yakmıştı.

Bu duyuru, Burkina Faso Dışişleri Bakanı Olivia Rumba ve Malili mevkidaşı Abdulaye Diop'un, ülkenin yeni başkanı General Abdurrahman Tiani tarafından kabul edildikleri Niamey'e yaptıkları ziyaretin sonunda geldi.

Ziyaretin sonunda Nijer Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Ömer İbrahim Sidi, "savunma ve güvenlik güçlerine izin verilmesi" yönündeki "hoş karşılama" emirlerinin aktarıldığı bir açıklama okudu.

Burkina Faso ve Mali’nin Nijer’e desteği

Nijer gibi sürekli terör saldırılarına maruz kalan Burkina Faso ve Mali de 2020 ile 2022 yılları arasında iktidarı ele geçiren subaylar tarafından yönetiliyor.

Ve 26 Temmuz'da Niamey'de gerçekleşen askeri darbenin hemen ardından Burkina Faso ve Mali'nin askeri yöneticileri, yeni Nijeryalı yetkililerle dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Bu iki ülkenin komşularına olan desteği, özellikle Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) ‘anayasal düzeni yeniden kurmak’ için Nijer'e askeri müdahalede bulunma tehdidi sonrasında geldi.

İki ülke, ECOWAS'a, Nijer'e yapılacak herhangi bir müdahalenin "savaş ilanı" anlamına geleceği yönünde bir uyarıda bulundu ve bunu perşembe günü bakanlarının ağzından tekrarladı.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

General Abdurrahman Tiani ise Cumartesi günü ECOWAS'a yönelik uyarı seviyesini yükselterek, ülkesine yapılacak herhangi bir yabancı askeri müdahalenin "bazılarının inandığı gibi parkta yürüyüş" olmayacağını söyledi.