Büyük Doğu-İbda: İslami ruh ve anlayışı aslına bağlamanın sistemi

Büyük Doğu-İbda dünya görüşü İslam’ı eşya ve hadiselere tatbik fikri olduğu kadar, asırlardır gerçekliğinden koparılmaya, kaybettirilmeye çalışılan İslami ruh ve anlayışı yeniden aslına bağlamanın da sistemidir.

Büyük Doğu-İbda 04.07.2021, 19:00 04.07.2021, 16:14
Büyük Doğu-İbda: İslami ruh ve anlayışı aslına bağlamanın sistemi

Büyük Doğu-İbda dünya görüşü İslam’ı eşya ve hadiselere tatbik fikri olduğu kadar, asırlardır gerçekliğinden koparılmaya, kaybettirilmeye çalışılan İslami ruh ve anlayışı yeniden aslına bağlamanın da sistemidir. "Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım." hitabına muhatab olan Gaye İnsan-Ufuk Peygamber, varoluşun yegâne vesilesi.

Büyük Doğu-İbda, İslam’a muhatab anlayışın sistemi olarak, eşyanın hakikatini görebilmenin dil ve diyalektiği, eşya ve hadiseleri teshire mevzu her şey, mahiyeti itibariyle Allah'ı aramanın mekânı olarak yaratılan alemde yaratanı müşahede edebilmenin vasıtası. İlahi huzur kâinatın her zerresine nüfus etmiştir. "Bir şeye nüfuz ve sirayet eden kendisine sirayet edilen şey ile perdelenmiştir." Perdeleri kaldırıp nüfuz ve sirayet edeni, yani eserde müessiri müşahede edebilmek; "Hakk'ı Hak'ta tanımak sadece eşyanın zuhur etmesi, fakat hükümlerinin kaybolmasıyla mümkündür. Avamın gözü ancak eşyanın hükümlerini görür, halbuki mükâşefenin fethine nail olanlar eşyada Hakk'tan başkasını görmez." Bunun aksi kâinatı maksatsız, sadece maddeden ibaret gören, insanı günahkâr, dünyayı da bütünüyle bir günah ortamı olarak algılayan Yahudi-Hristiyan kültürü ve ondan beslenen Batı düşüncesinin hayata bakışıdır. Bu bakış için dünya yağma, talan ve savaş alanıdır. Zira, eşyaya yaklaşan şuur, hayatı güzelleştirmek için değil günah çıkarmak saikiyle yaklaşmaktadır.

Yazının tamamı için TIKLA

Yorumlar (0)
24
açık
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:28
Güneş 06:52
Öğle 12:59
İkindi 16:18
Akşam 18:56
Yatsı 20:15
Günün Karikatürü Tümü