İBDA ve İslama Muhatap Anlayış Nedir?

İbda, Batı tefekkürü ve İslâm Tasavvufu arasında kanatlarını açan Büyük Doğu ekolüne tamamen bağlı ve onu kendine has dil ve diyalektiği ile geleceğe taşıyan sistemin adıdır…

Büyük Doğu-İbda 09.06.2017, 14:05 08.04.2021, 13:11
İBDA ve İslama Muhatap Anlayış Nedir?

İbda külliyatı, bütününü Salih Mirzabeyoğlu’nun kaleme aldığı ve şu an 60'ı aşkın eserden oluşan bir külliyattır. Statik değil her zaman büyüyen ve gelişen, İslâm’ın değişmez ve değiştirilemez bütün emirlerinden feyz alarak, ilhâm alarak zamanın şartlarına uygun hareket kaâbiliyeti geliştirmemizi sağlayan bir dünya görüşünün verimleridir.


Kendi çıkış noktasını “İslâmiyetin emir subaylığı”nı yapan Büyük Doğu’ya nisbet eder ve ele aldığı her meseleyi Büyük Doğu’nun şuur süzgecinden geçirir. Böylelikle, Büyük Doğu’nun, İslâm’ın eski saffet devirlerine ulaşması adına örgüleştirdiği “nasıl” davasının “niçin” buudunu açıcı olur. Elbette bu “açıcılık” sadece şerh mânâsına algılanmamalı; İbda, nisbetini dâima muhafaza eden ve nisbet ettiğindan maâda kendini doğrudan İslâm’ın emirlerine muhatab gören orijinal bir önermedir.


İbda, Fikir ve Hareketi Nedir? - Okumak için TIKLA
 
İbda ve Salih Mirzabeyoğlu Hakkında Birkaç Not… - Okumak için TIKLA
 
İbda’ya Bakışa Dâir - Okumak için TIKLA

İslama Muhatap Anlayış Davası - Okumak için TIKLA

İslama Muhatap Anlayış - Okumak için TIKLA
 

Yorumlar (2)
Osman Toprak 5 yıl önce
Çok güzel:
"İslama muhatap anlayış dava­sının remz şahsiyeti Üstad Necip Fazıl'dır. Büyük Doğu'nun yürüyen hali olan İBDA, bir ayniyetin birbirinden ayrılmaz iki kanadı halinde "İslama muhatap anlayışın" da yürüyen hali­dir, yürüyen şuurudur. İBDA, Büyük Doğu demek olduğuna göre, "İslama muhatap anlayış" da İBDA'dır.
osman toprak 5 yıl önce
Büyük Doğu ve ibdaya dair her şey güzel anlatılmış
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü