Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama

09:30

Yahudi terör ordusu, Mısır'la olan sınır kapısının Gazze tarafını da ele geçirdiğini duyurdu.

09:00

Yahudi terör ordusu Refah'a kara saldırısı başlattı

İsrail Savunma Kuvvetleri, ordunun Refah'ın doğusundaki belirli bir bölgede faaliyet gösterdiğini açıkladı. İsrail ordusunun, Mısır sınırındaki Refah sınır kapısının Gazze tarafının operasyonel kontrolünü ele geçirdiği bildirildi. Kerem Şalom Sınır Kapısı'nın ise güvenlik nedeniyle kapatıldığı ve güvenlik durumu izin verdiğinde yeniden açılacağı belirtildi. Ordunun karadan Refah'a girişi ve sınır kapısını ele geçirmesi, Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen "ateşkes önerilerine" onay verdiğini duyurmasının ardından gerçekleşti. İsrail ordusu geceden itibaren Refah kentinde 50’den fazla yere hava saldırısı düzenlediklerini açıkladı.

23:20

Hamas'tan misilleme

Hamas, İsrail'in Refah'a düzenlediği hava ve kara saldırılarına karşılık olarak soykırımcı askerlerin bulunduğu işgal altındaki Sderot'a füze saldırısı düzenledi.

Rehine yakınlarına polis müdahalesi

Rehine yakınlarının Tel Aviv'de düzenlediği protestolara İsrail polisi müdahale ediyor.

Tel1

22:44

Terörist İsrail: Saldırıya devam edeceğiz!

İsrail savaş kabinesi ateşkes görüşmeleri için Mısır'a müzakereciler göndermeye karar verdi ancak aynı zamanda Refah'a kara saldırısına devam edeceğini de duyurdu.

22:00

İsrail kara harekatı başlattı

Ölçeği bilinmemekle beraber İsrail, Refah’a yönelik kara harekatını başlattı.

21:15

Erdoğan-Heniyye görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kabine toplantımız öncesi Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Sayın Heniyye ile görüşmemizde Gazze’deki çatışmaların ve şiddetin sona erdirilmesi için ortaya konan çabaları ele aldık. Hamas’ın ara buluculardan aldığı ateşkes önerisini onaylamasını değerlendirdik. Hamas’ın Türkiye’nin telkinleri ile verdiği kararı olumlu bulduğumuzu ifade ettiğim görüşmede, İsrail’in de kalıcı ateşkes için adım atması gerektiğini vurguladık.

Erdoğan'dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bizim telkinlerimizle Hamas'ın ateşkesi kabul ettiğini açıklamasından memnuniyet duyduk. Şimdi aynı adım İsrail tarafından da atılmalıdır."

19:35

Hamas ateşkes teklifini kabul etti

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi.

Açıklamada, Heniyye'nin Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ve Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ile telefon görüşmesi yaptığını ve kendilerine ateşkes anlaşması ile ilgili sundukları önerileri Hamas Hareketi'nin onayladığını duyurdu. Açıklamada, sunulan teklif ve önerilerin içeriği hakkında bilgi paylaşılmadı.

İsrailli kaynaklardan yapılan açıklamada ise Hamas'ın İsrail'in ateşkes teklifini değil, Mısır ve Katar'ın ortaya attığı yumuşatılmış bir teklifi kabul ettiği öne sürüldü.

18:31

Muhalefetten son verme çağrısı

Netanyahu hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki esirlere ilişkin tutumunu hedef alan muhalefet lideri Lapid, Netanyahu ve bakanlara esirler hakkında duyurularına, tehditlerine, sorumsuz açıklamalarına ve siyasi hesaplarına son vermeleri çağrısında bulunarak, “Siz tamamen çıldırdınız mı? İsrail devletinde bu çılgınlığı durduracak sorumlu bir yetişkin yok” dedi.

18:21

"Yeni bir katliam hazırlanıyor"

Terörist İsrail ordusunun sabah saatlerinde Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinin doğusundaki 100 bin kişiye tahliye emri vermesine Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi tepki göstererek, uluslararası topluma çağrıda bulundu. Safadi, “Filistinlilere yönelik yeni bir katliam hazırlanıyor. İsrail saldırı tehdidinde bulunurken, Filistinlileri Refah'ı terk etmeleri konusunda uyarıyor. Bunu önlemek için herkes şimdi harekete geçmelidir. Katliamın önlenememesi halinde uluslararası toplum için kara bir leke olarak kalacaktır. Çok fazla katliama izin verildi. Yeter artık” dedi.

17:23

Hamas’tan açıklama

Hamas, yaptığı açıklamada, İsrailli rehinelere atıfta bulunarak, İsrail'in Refah'ta geniş çaplı bir askeri saldırıya hazırlandığını, bu hazırlığın "Şerit'te devam eden insani felaketi ya da düşmanın Gazze'deki mahkumlarının akıbetini dikkate almaksızın" yapıldığını söyledi.

15:49

26 AB Ülkesinden ortak bildiri

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, İsrail'in Refah'a saldırmasının “tamamıyla kabul edilemez” olacağını söyledi. AB'ye üye 26 ülkenin dışişleri bakanları tarafından yayımlanan ortak bildiride, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya saldırıya devam etmemesi çağrısı yapılırken, bunun “zaten felaket olan insani durumu daha da kötüleştireceği” ifade edildi.

15:45

Şehit sayısı 34 bin 735 olarak açıklandı

Filistinli yetkililer 7 Ekim'den beri devam eden İsrail saldırılarında şehit sayısının 34 bin 735'e yükseldiğini duyurdu. Bölgede şimdiye kadar yaklaşık 80 bin kişi ise yaralandı.