Raporda, Cezayir'in ilkokullarda İngilizce öğretmek için bir pilot program başlatmasından bir yıldan fazla bir süre sonra devletin programı övdüğü belirtildi. Afrika'daki eski Fransız kolonilerinde giderek artan dil değişimi yaşanıyor.

Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti

Rapora göre devlet, üniversitelerde yeni öğretmen yetiştirme programları oluşturduğu ve önümüzdeki yıllarda daha radikal değişiklikler beklediği için bu sonbaharda üçüncü ve dördüncü sınıflara geçen öğrenciler her hafta 90 dakikalık İngilizce dil dersine katılacak. Buna ek olarak devlet, ağırlıklı olarak Fransızca eğitim veren özel okullara karşı mevcut kanuni yaptırımları güçlendiriyor.

Eğitim Bakanı Abdulkerim Belabed geçen hafta yaptığı açıklamada, "İngilizce dilini öğretmek ülkenin yeni eğitim politikasında stratejik bir seçimdir" diyerek bu adımı muazzam bir başarı olarak övdü.

Cezayir'deki Fransızca konuşanların sayısı, Fransa ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti dışındaki tüm ülkelerdeki Fransızca konuşanların sayısını aşıyor. Ülkedeki 44 milyon insanın yaklaşık 15 milyonu Fransızca konuşuyor.

Fransa'nın Afrika'daki ekonomik ve politik nüfuzu azaldıkça Cezayir, ana yabancı dil olarak İngilizceye yavaş yavaş geçiş yapan ülkeler arasında yer alıyor.