Burns, İngiltere'nin Oxfordshire kentindeki Ditchley Vakfı'nda verdiği bir konferansta yaptığı konuşmada, isyanın lideri Yevgeniy Prigojin'in sözlerinin ve eylemlerinin yansımalarının Rusya'da ardı ardına ortaya çıkacağını ve isyanın Rusya'yı bir süre daha etkilemesini beklediğini kaydetti. Prigojin'in isyanının Rus devletine meydan okuduğunu vurgulayan Burns aynı zamanda bunun Rusya'nın iç meselesi olduğunu ve bu konuda hiçbir rollerinin olmadığını söyledi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği haberine göre Burns'ün açıklamaları, geçtiğimiz ayın başında Ukrayna'ya gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği ve Rus mevkidaşı Sergey Narışkin ile bir telefon görüşmesi yaparak Washington'ın bu isyana karışmadığını teyit ettiği yönündeki haberlerin ardından geldi.

İngiltere'de yüz binlerce kişi Gazze için yine sokaklarda İngiltere'de yüz binlerce kişi Gazze için yine sokaklarda

Ukraynalı yetkililer son günlerde karşı saldırılarının başarısızlığa uğramasından duydukları hayal kırıklığını dile getirirken, Washington ve Batı'ya Rusya'nın savunma pozisyonlarını zayıflatmaya yardımcı olmak için kendilerine daha gelişmiş silahlar sağlama çağrısında bulundular.