Çin Ulusal Halk Kongresi'nin açıklamasında "Oylama sonucunda, Çin Gang'ın dışişleri bakanlığı görevinden alınmasına ve yeni dışişleri bakanı olarak Wang Yi'nin atanmasına karar verildi" denildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Ermenistan'a bir kez daha teklifimizi sunuyoruz Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Ermenistan'a bir kez daha teklifimizi sunuyoruz

Çin Gang, Çin'in Washington Büyükelçisi iken Aralık 2022'de Dışişleri Bakanlığını Wang Yi'den devralmıştı.

Wang Yi, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü ve aynı zaman ÇKP Merkez Komitesi Politbüro üyesi sıfatlarıyla zaten Çin'in en üst düzey diplomatı konumundaydı.

Sebebi karanlıkta bırakıldı

Çin devletinin haber ajansı Şinhua, Devlet Başkanı Şi Cinping'in kararı yürürlüğe koymak için bir başkanlık emri imzaladığını duyururken, kararın gerekçesini belirtmedi.

Batılı analistler, Çin'in diplomatik saflardaki son hızlı yükselişini Şi'nin sırdaşı olacak kadar yakın ilişkilerine bağlıyordu.

Pekin'de spekülasyon fırtınası

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ile Pekin'de görüştüğü 25 Haziran'dan bu yana ortalıkta görünmeyen Çin'in akıbeti konusunda bugüne dek Çin devletinden bir açıklama gelmedi. Bu da görevden alındığı veya resmi soruşturmadan geçirildiği yönünde spekülasyon fırtınasına yol açtı.

Çin ortada yokken, görevlerini, ÇKP dış politikasını yöneten ve hükümet hiyerarşisinde dışişleri bakanını geride bırakan Çin'in en üst düzey diplomatı Wang üstlendi.