Bu sayı Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermenilerin neredeyse dörtte birine denk geliyor.

Bölgeyi Ermenistan’a bağlayan yollarda araçların uzun konvoylar oluşturdukları görülüyor.

Yahudi Zuckerberg'in Meta'sı 'Filistin'e desteği' işten çıkarma sebebi olarak gösterdi Yahudi Zuckerberg'in Meta'sı 'Filistin'e desteği' işten çıkarma sebebi olarak gösterdi

Uluslararası alanda Azerbaycan toprağı olarak tanınan Dağlık Karabağ’ın geniş kesimleri, 30 yıldır fiili olarak Ermeni güçlerinin elindeydi.

2020 yılındaki 2. Dağlık Karabağ Savaşı, Rusya’nın arabuluculuğunda imzalanan bir ateşkes anlaşmasıyla sona ermişti.

Ancak Azerbaycan’ın 19 Eylül’de başlattığı ve yaklaşık 24 saat süren askeri operasyon sonrası bölgedeki Ermeni güçleri ateşkesi ve silahlarını teslim etmeyi kabul etti.

Sınırda sıkı kimlik kontrolü

Azeri yetkililer, bölgeyi terk etmek isteyen Ermenilere sıkı bir kimlik kontrolünden sonra izin veriyor.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Azeri yetkili bu kontrollerin “savaş suçu şüphelilerinin” bulunması için yapıldığını; silahlarını teslim eden Ermenilerin affedilmesinin planlandığını ancak “Karabağ savaşları sırasında suç işlemiş olanların kendilerine teslim edilmesi gerektiğini” belirtti.

Azeri ve Ermeni heyetler dün (26 Eylül) Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği tarafından desteklenen görüşmelerde bir araya geldi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de 5 Ekim’de İspanya’da bir araya gelmesi planlanıyor.