Elazığ'da İsrail'in Gazze'deki saldırıları protesto edildi Elazığ'da İsrail'in Gazze'deki saldırıları protesto edildi

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan 7.7 ve 7.6’lik depremler 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Bu büyük felakette binlerce insan enkaz altında can verdi.

Felaketin akabinde herkes müteahhitlere odaklandı fakat müteahhitlere yol veren, bunları denetleyen kamu görevlilerini, belediye başkanlarını ve ilgili bakanlıkları es geçti. 

Hatay'da, 6 Şubat 2023'teki depremlerde 30 kişinin öldüğü Koray Apartmanı'nın yıkılmasıyla ilgili binanın yapı denetim firmasına bağlı kontrol elemanı inşaat mühendisi S.K. da bugün tutuklandı. 

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu, 6 Şubat depremlerinde yıkılan binalardaki ölüm ve yaralanmalarla ilgili kusurları tespit edilenlere yönelik soruşturmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, depremde yıkılan ve 30 kişinin öldüğü merkez Antakya ilçesi Aksaray Mahallesi'ndeki Koray Apartmanı'yla ilgili binanın yapı denetim firmasına bağlı kontrol elemanı inşaat mühendisi S.K. gözaltına alındı.

Yıkılan apartmanın bilirkişi raporunda yapım aşamasındaki malzeme kalitesi ve donatı detaylandırması yetersizliğinden dolayı asli kusurlu olarak tespit edilen S.K, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.