Bir haftalık ateşkesin ardından Gazze’ye yönelik saldırılar yeniden şiddetlenirken İsrail, askeri operasyonlarını Gazze Şeridi’nin güneyine doğru genişletiyor. İsrail’in yoğun şekilde bombaladığı Gazze’nin ikinci büyük şehri Han Yunus’ta şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

ABD’nin İsrail’e Gazze’deki sivilleri dikkate alması ve kuzeyde görülen yıkımın güneye doğru ilerlerken tekrarlanmaması gerektiği yönündeki uyarılarından sonra çatışmaların şiddetlenmesi dikkat çekti.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Gazze Tümeni’ndeki İsrail askerlerini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın iki tugayını “tamamen olmasa da dağıttıklarını” ve daha fazla taburu vurmak için hala Gazze içinde faaliyet gösterdiklerini söyledi. Hamas’a bağlı askeri yetkilileri ve komutanları hedef aldıklarını savunan Halevi, “Gazze Şeridi’nin kuzeyinde güçlü ve kapsamlı bir şekilde savaştık ve şimdi bunu Gazze Şeridi’nin güneyinde de yapıyoruz” dedi.

İsrail Ordu Radyosu’nun paylaştığı haberde de ordunun “Gazze Şeridi’nin güneyinde de kara operasyonu yapmaya başladığı” belirtildi. Haberde, İsrail ordusuna bağlı zırhlı birliklerin, “Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin kuzeyinde faaliyet göstermeye ve Hamas hedeflerine saldırmaya başladığı” ifade edildi. Haberde, İsrail ordusunun gelecekte bölgedeki güçlerini ilerletmesi ve kara operasyonunu genişletmesinin beklendiğine yer verildi.

Öte yandan Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’nin güneyinde İsrail’e ait 16 askeri aracı hedef aldığını duyurdu. İsrail ordusu da Gazze içindeki çatışmalarda öldürülen asker sayısının 80’e yükseldiğini bildirdi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne kara harekâtı başlattığı günden bu yana 100 binden fazla top mermisi ateşlediğini duyurdu.

İsrail ordusunun, Gazze’nin ikinci en kalabalık bölgesi Han Yunus kenti ile orta kesimindeki Deyr el-Belah kentine düzenlediği saldırılarda ilk belirlemelere göre en az 50 kişi yaşamını yitirdi. Han Yunus’ta İsrail güçleri ile Filistinli direniş grupları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtiliyor.

İsrail ordusunun ayrıca Deyr el-Belah kentindeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nı bombaladığı ve 10 kişinin öldürüldüğü kaydedildi. Ayrıca İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Cibaliya Mülteci Kampı’nda faaliyet gösteren Kemal Advan Hastanesi’ni kuşattığı ve hastane çevresinde düzenlenen saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Münir Abdullah el-Berş’in açıklamasında hastanede 7 binden fazla sığınmacı bulunduğuna işaret etti. Kemal Advan Hastanesi’nde elektriklerin kesik olduğunu belirten Berş, Gazze’nin kuzeyinde sadece 4 hastanenin faaliyet gösterdiği ve 55’e yakın ambulansın hizmet dışı kaldığı bilgisini verdi. Berş, “Şifa ve Endonezya hastanelerinde olduğu gibi Kemal Advan Hastanesi’nde de bir katliam yaşanmasından korkuyoruz. Hastanede ameliyatlar yapılamıyor, elektrik kesintisi krizi daha da ağırlaştırdı” ifadelerine yer verdi.

Bu arada bölgeden bilgi akışı internet ve mobil hizmetlerin kesilmesiyle sekteye uğradı. Filistin’in ana telekomünikasyon operatörü Paltel, tüm şerit için hizmetlerinin çevrimdışı olduğunu söyledi.

DSÖ: Her 10 dakikada bir çocuk ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) işgal altındaki Filistin topraklarındaki temsilcisi Richard Peeperkorn, Gazze’de her 10 dakikada 1 çocuğun öldürüldüğünü söyledi.

Mısır, Gazze'nin kuzeyine, havadan insani yardımlar ulaştırdığını duyurdu Mısır, Gazze'nin kuzeyine, havadan insani yardımlar ulaştırdığını duyurdu

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısına çevrim içi katılan Peeperkorn, Ekim’den bu yana Gazze’de yaklaşık 16 bin kişinin öldürüldüğünü hatırlattı, “Öldürülenlerin yüzde 60’ından fazlası kadın ve çocuk. 42 binden fazla kişi de yaralandı” dedi. Peeperkorn, “Gazze’de ortalama her 10 dakikada 1 çocuk öldürülüyor. Bu anlamda insanlığın en karanlık anına yakın olduğumuzu düşünüyorum. (Gazze’de) Kalıcı ateşkese ihtiyacımız var” diye konuştu.