Ekvador'da yolsuzluk karşıtı söylemleriyle bilinen Cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio, seçimlere iki haftadan az bir süre kala suikaste uğradı. 

Başkent Kito'da düzenlediği bir mitingde silahla vurulan 60 yaşındaki Villavicencio hayatını kaybetti.

Fernando Villavicencio'nun öldürüldüğünü doğrulayan mevcut Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, cinayetin arkasında organize suç örgütlerinin olduğunu ifade etti.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

Lasso suikast sonrası yaptığı açıklamada, "Sizi temin ederim ki bu suç cezasız kalmayacak. Organize suç çok ileri gitti ancak yasaların tüm ağırlığını hissedecekler." ifadelerini kullandı. 

Ekvador Başsavcılığı, cinayet sonrası çıkan çatışmada yaralanan bir şüphelinin gözaltında öldüğünü kaydetti.

Polisin Kito'da yaptığı baskınlarda altı şüpheli gözaltına alındı. 

Villavicencio öldürülmeden önce yaptığı son konuşmada, "yolsuzluğun kökünü kazıma ve ülkedeki hırsızları hapse atma" sözü vermişti.

Tehdit edilmişti

Kampanya danışmanı Patricio Zuquilanda, başkanlık adayının suikastten önce en az üç kez ölüm tehdidi aldığını ve bunların yetkililere bildirildiğini söyledi. 

Villavicencio'yu tehdit edenler arasında, şu anda Ekvador'da faaliyet gösteren uluslararası organize suç örgütü Sinaloa Karteli'ne bağlı kişilerin de olduğu belirtildi. 

Bu tehditlere karşı, "İşte yüzümü gösteriyorum. Onlardan korkmuyorum." şeklinde bir açıklama yapmıştı. 

Villavicencio, 20 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak adaylardan biriydi ancak anketlerde ön sıralarda yer almıyordu. 

Villavicencio, özellikle Rafael Correa'nın 2007-2017 yıllarındaki iktidarında ülkenin yolsuzluğa karşı en eleştirel seslerinden biriydi.