Rus Komutan Amiral Sokolov, Ukrayna saldırısında öldü Rus Komutan Amiral Sokolov, Ukrayna saldırısında öldü

Siyasi çevrelerin bu parti toplantısının sonuçlarını merakla beklediği bir dönemde yapılan kısa bir açıklamada, toplantıya iki partinin siyasi ofislerinin en önde gelen liderlerinin katıldığı belirtildi. Bunlar arasında KDP’den Fadıl Mirani, Seydad Barzani, Hoşyar Zebari, Fuad Hüseyin ve Mahmud Muhammed, KYB’den ise Pavel Talabani, Kubad Talabani ve Şeyh Cafer yer alıyor. Kürt haber ajanslarına göre görüşmede, aralarındaki ikili ilişkilerin yanı sıra bölgedeki parlamento seçimleri ve Bağdat'taki federal hükümetle ilişkiler ele alındı.

Irak’ın mali bütçesinin federal parlamentoda onaylanması, iki parti arasında vatana ihanet suçlamasına varan keskin farklılıkların ortaya çıkmasıyla aynı zamana denk geldi. Federal Mahkeme'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu'nun görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına yönelik anayasaya aykırılık kararı da anlaşmazlığın şiddetlenmesine yol açtı. KDP, bunu hükümeti değiştirmek için bir darbe olarak değerlendirdi. Mesud Barzani'nin oğlu Mesrur ​​Barzani'nin başkanlık ettiği bölge, bu yılın sonunda bölgede yapılacak parlamento seçimlerine kadar geçici bir hükümet tarafından yönetilecek.

Kürt siyaset çevreleri iki partinin görüşmesinin sonuçlarını beklerken, beklentiler, toplantının iki taraf arasındaki birçok ihtilaflı konuya değinme ihtimalinin düşük olduğunu, bunun yerine görüşmelerin her iki taraf için de ortak çıkarları temsil etmesi nedeniyle bölge seçimlerini düzenleme mekanizmasıyla sınırlı kaldığını gösteriyor. İki parti arasındaki en belirgin anlaşmazlık, parlamento seçimlerinde seçim bölgelerinin dağılımıyla ilgili.

Şarkulavsat