Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya İş Forumu'nda konuşmasında, iki ülkenin ortak kurucusu olduğu Medeniyetler İttifakı'nın 20. yıl dönümüne değindi. Günümüzde dünyanın savaş ve katliamlarla sarsıldığını belirterek, özellikle Gazze'deki soykırımı kınadı ve İspanya Başbakanı Sanchez'in bu konudaki tutumunu takdir etti. İsrail'in Gazze'deki soykırımının tüm dünyada antisemitizmi körüklediğini de belirten Erdoğan, İspanya'nın Gazze hususundaki tutumunu da takdir etti.

Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti;

Gelecek yıl medeniyetler ittifakının 20'nci yıl dönümünü idrak edeceğiz. Malum medeniyetler ittifakını İspanya ve Türkiye olarak birlikte kurduk. Öyleyse bunu birlikte geliştireceğiz. Türkiye ve İspanya bu önemli ittifakın iki kurucu üyesidir. İttifakımız kuruluşundan bu yana çok kritik roller üstlenmiştir. Dünyamızın savaşlar ve katliamlarla sarsıldığı günümüzde ittifaka olan ihtiyaç daha da artıyor. Bilhassa Gazze'de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında 250 gündür yaşanan soykırım vicdan sahibi herkesin yüreğini kanatıyor. Gazze'de 16 bini çocuk olmak üzere 37 binden fazla insan göz göre göre katledildi, 85 bin sivil yaralandı. Kiliseler, camiler, okullar, mülteci kampları bombalandı, basın mensupları öldürüldü, gıda taşıyan insani yardım görevlileri vuruldu, doktorlar, akademisyenler, masum siviller kurşunların hedefi oldu. Ateşkes çağrılarına kan dökerek karşılık veren şımarıklıkla karşı karşıyayız. Vicdan sahibi hiçbir ülkenin böyle bir tabloyu kabullenmesi mümkün değil. Bu konuda değerli dostum Sanches'in takındığı tavrı şahsım, milletim adına tebrik ediyorum

İsrail'in yönetiminin tüm çağrılara rağmen sürdürdüğü bu pervasızlıkların tüm dünyada antisemitizmi körüklediğine de şahit oluyoruz. İspanya'nın İsrail mezalimi karşısında izlediği tutumu takdirle karşıladığımızı burada vurgulamak istiyorum. İşin başından itibaren Sayın Sanches ilk günden bu yana gerçekten ilkeli, tutarlı ve dirayetli bir politika benimseyerek hem İspanya halkının hem Filistinli kardeşlerimizin hem de Türk milletinin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Kıymetli dostumun şahsında İspanya hükümetine ve halkına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bakan Fidan: İsrail'e durmadan silah ve mühimmat yardımı yapıyorlar

Bakan Fidan, Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira ile Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında dün konuşmuştu.

Bakan Fidan, Vieira ile görüşmesinde Gazze'deki katliamı kınadı ve İsrail'in şiddetini durdurması çağrısında bulundu. Fidan, 36 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünü, 100'den fazla gazetecinin ve 200'den fazla insani yardım görevlisinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. İsrail'i kayıtsız şartsız destekleyen ülkelere ve İsrail'in katliamlarını görmezden gelenlere eleştirilerde bulunan Fidan, Filistin coğrafyasında barışın tek yolunun iki devletli çözüm olduğunu vurguladı.

Bakan Fidan, iki ülkenin küresel gelişmeler hakkındaki yaklaşımlarının birçok konuda örtüştüğüne dikkati çekerek, "Gazze konusunda da Brezilya'yla büyük oranda aynı hassasiyetleri paylaşıyoruz. Brezilya'nın İsrail-Filistin meselesindeki duruşunu takdirle karşılıyoruz." dedi.

Çoğunluğu kadınlar ve çocuklardan oluşan 36 binden fazla Filistinlinin Gazze'de katledildiğine işaret eden Fidan, bölgede 7 Ekim 2023'ten bu yana 100'den fazla gazetecinin ve çeşitli ülkelerden 200'ü aşkın insani yardım görevlisinin öldürüldüğünü hatırlattı. Hakan Fidan, şunları kaydetti:

Erdoğan'ın Esed'le görüşme isteğine Suriye'den cevap: "2011 öncesi duruma dönün" Erdoğan'ın Esed'le görüşme isteğine Suriye'den cevap: "2011 öncesi duruma dönün"

"İsrail'i kayıtsız şartsız destekleyen ülkeler, bu katliamı hala görmezden gelmeye devam ediyorlar. Bununla da yetinmeyip İsrail'e durmadan silah ve mühimmat yardımı yapıyorlar. Durum apaçık ortada. Fundamentalist (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu hükümeti sistematik katliamını sürdürüyor."

Fidan, 8 Haziran'da İstanbul'da düzenlenen Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda da Gazze'deki vahşete seyirci kalmayacaklarını vurguladıklarını anımsattı.

"Barışın tek yolu iki devletli çözüm"

"Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) bünyesindeki Arap kardeşlerimizden, BRICS bünyesindeki dostlarımıza varana kadar, Gazze'deki trajedi herkesi kaygılandırıyor. Katliamı görmezden gelenler vebal altındadırlar" diyen Fidan, Filistin coğrafyasında barışın tek yolunun iki devletli çözüm olduğunu ve Gazze'de akan kanın durması için çabalarını sürdüreceklerini vurguladı.

Fidan, "Brezilya'nın Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmasını takdirle karşılıyoruz. Brezilya, Filistin'in Birleşmiş Milletler'de (BM) tam üye olarak tanınması için aktif şekilde çalışmaya devam etmektedir" ifadesini kullanarak, Brezilya'nın, Güney Afrika'nın İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) başlattığı davayı desteklediğini açıklamasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Brezilya'yı "başarıyla sürdürdüğü" G20 dönem başkanlığı için tebrik eden Fidan, 2025'te üstleneceği COP30 ve BRICS dönem başkanlıkları için Brezilya'ya başarılar diledi.