Netanyahu: UCM Yahudileri korumak için kuruldu Netanyahu: UCM Yahudileri korumak için kuruldu

Stephen Gardner'ın Youtube kanalına konuk olan eski CIA analisti Larry Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in ABD ziyaretinin, Ukrayna'nın Washington'un doğal kaynaklara erişim için ihtiyaç duyduğu bölgeleri kaybetmesi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

Johnson, “Belki de Ukrayna'daki yatırım fırsatları gelecek vaat etmediğinden bu görüşmeler pek iyi geçmedi. Neden? Çünkü Ukrayna'nın sanayi ve kaynak açısından en zengin bölgeleri Rusya'nın kurtardığı ve kontrol edeceği bölgelerde bulunuyor” dedi.

ABD’nin Ukrayna'nın kaynak zengini bölgelerine erişim sağlamak istediğini, ancak bu bölgelerin Rusya’nın eline geçmesinin Washington’un Kiev'e olan ilgisini kaybetmesine yol açtığını vurgulayan uzman, bu nedenle Zelenskiy'in kendisine daha fazla silah sözü verilmediği için BM'deki görüşmelerden memnun olmadığını söyledi.

ABD'li eski istihbarat subayı: Ukrayna ordusu Zelenskiy’e darbe yapabilir

Jeff Norman'ın ‘Ask the Inspector’ programına katılan ABD Deniz Piyade Kuvvetleri’nin eski istihbarat subayı Scott Ritter, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Ukrayna hükümeti tarafından aldatılmış ve ihanete uğramış ordu mensuplarının darbesiyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Ritter, “Ukraynalı subaylar, generaller ve albaylar bunu yapabilirler. Bir darbe başlatıp, ulusal güvenliklerine bir numaralı tehdit olarak gördükleri kişiyi ortadan kaldırabilirler. Bu da Vladimir Zelenskiy” dedi.

Zelenskiy'in politikasının yol açtığı telafi edilemez kayıplar nedeniyle Ukrayna ordusunun hayal kırıklığına uğradığını vurgulayan Ritter, darbeyi ordunun yapmaması durumunda, bunu artık Ukrayna liderinden hiçbir fayda beklemeyen yakın çevresinin yapabileceğine dikkat çekerek, “Bu, Ukrayna'nın yozlaşmış hükümetinin kaderi” ifadesini kullandı.

Pulitzer ödüllü ABD'li gazeteci Seymour Hersh ise Substack platformundaki sayfasında yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmayı kazandı ancak Beyaz Saray ve ABD medyası bu hususta yalan söylüyor” dedi.

Açıklamasında isimsiz bir ABD istihbarat görevlisinin sözlerine yer veren Hersh, “Savaş bitti. Rusya zaferi elde etti. Artık Ukrayna saldırısı yok ancak Beyaz Saray ve Amerikan medyası bu yalanları desteklemek zorunda” açıklamasında bulundu.

'Ukrayna'da askeri darbe olabilir'

Açıklamalarına devam eden Hersh, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin saldırılarının devam etmesi halinde darbe olabileceğini vurguladı.

ABD’li gazeteci, ABD’li istihbarat görevlisine tekrardan atıfta bulunarak Ukrayna ordusunun saldırılarına devam etmesi emredilirse bir isyan -darbe- olacağının altını çizdi. Bu ek olarak istihbarat görevlisini sözlerine konuşmasında yer vermeye devam eden Hersh, Ukrayna askerlerinin artık ölmek istemediğini fakat bu hususun ABD Başkanı Joe Biden'ın 'saçma planları' ile uyuşmadığını belirtti.

'Zelenskiy çatışmaların devam etmesinde ısrar ediyor'

Yine kaynağına atıfta bulunarak sözlerine devam eden Hersh Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Rusya ile çatışmanın devam etmesinde ısrar ettiği; Kiev ve Washington’da müzakerelerden ve ateşkesten söz edilmediğini vurguladı.

Kiev’in karşı saldırılarda başarı elde ettiğine dair tüm açıklamaların yalan olduğunun altını çizen Hersh, Ukrayna birliklerinin yalnızca 'dağınık toprak parçalarını kazandığını' ve buna ek olarak ilerleme hızlarının sürekli azaldığını ifade etti.

Alman uzman: Zelenskiy ABD’den en fazla 6 ay daha yardım alabilir

Bonn Üniversitesinde öğretim üyesi olan siyaset bilimci Prof. Andreas Heinemann-Gruder, Phoenix televizyonuna demecinde Ukrayna'nın ABD'den aldığı mali ve askeri yardımın bir süre sonra duracağını söyledi.

Heinemann-Gruder, "Zelenskiy'in ABD'nin önceki desteğini alabileceği süre sınırlı. Muhtemelen silah teslimatlarının aynı tempoda devam etmesi en fazla 6 ay sürecek” dedi.

Kiev'e verilen aktif desteğin ABD seçimleri öncesinde sona erebileceğini belirten uzman, ABD’nin yardımı kesmesi durumunda diğer Batılı ülkelerin de aynı yolu izleyeceklerini vurguladı.

Profesör ayrıca, barış ve müzakere çağrılarının giderek daha sık duyulacağını da sözlerine ekledi.

Daha önce ABD ziyareti sırasında 24 milyar dolarlık yardım sözü almayı bekleyen Vladimir Zelenskiy’in 70 kat daha az, yani toplam 325 milyon dolarlık askeri yardım paketi sözü aldığı bildirilmişti.

Ayrıca, silah tedariği taleplerini ve yetersiz yardım suçlamalarını dinlemeye istekli olan dinleyici kitlesinin de azaldığına dikkat çekilmişti.