Ahmed Twitter'da, üç ülke arasında iki hafta süren yeni müzakere turunun ardından, "Rönesans Barajı'nın dördüncü ve son seferberliğinin başarıyla tamamlandığını büyük bir memnuniyetle duyuruyorum" diye yazdı.

Mısır, Sudan ve Etiyopya, 2011 yılından bu yana Rönesans Barajı'nın doldurulması ve işletilmesi konusunda bir anlaşmaya varmak için müzakere ediyor, ancak üç ülke arasındaki uzun müzakere turlarından henüz bir anlaşmaya varılamadı.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

Mısır ve Sudan defalarca Etiyopya'yı kapsamlı bir anlaşmaya varılana kadar baraj gölünü doldurma planlarını ertelemeye çağırmış olsa da Addis Ababa 22 Haziran'da yaklaşık 74 milyar metreküp su kapasitesine sahip baraj gölünü doldurmanın dördüncü aşamasını başlatmaya hazır olduğunu duyurdu.

Rönesans Barajı, Benishangul-Gumuz bölgesinde Mavi Nil üzerinde, Sudan sınırına yaklaşık 30 km mesafede yer almakta. Baraj 1,8 km uzunluğunda ve 145 metre yüksekliğinde.

Şubat 2022'de Etiyopya, Afrika'nın en büyükleri arasında gösterdiği ve yapım maliyeti dört milyar doları aşan barajdan elektrik üretimine resmen başladı.

Üretim hedefi Etiyopya'nın mevcut üretiminin iki katı olan 6.500 megavattan 5.000 megavata revize edildi ve 2024 yılında tam üretim kapasitesine ulaşması bekleniyor.