ABD, Rus uçaklarının Orta Doğu bölgesindeki güvensiz eylemlerini gerekçe göstererek F-22 savaş uçaklarını bölgeye konuşlandırdı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada, Rus uçaklarının giderek artan güvensiz ve profesyonel olmayan davranışlarına tepki olarak F-22 savaş uçaklarının konuşlandırıldığı belirtildi. Bu konuşlandırmanın ABD’nin destek ve kabiliyetinin gösterilmesi amacıyla yapılan çok yönlü bir gösterinin parçası olduğu ifade edildi.

ABD Merkez Komutanlığı’nın sorumluluk alanına konuşlandırılan F-22 savaş uçakları, Langley Hava Kuvvetleri Üssü, Virginia’daki 94. Avcı Filosu’ndan görevlendirildi. Bu hareketin ABD’nin askeri güçlerini hızlı bir şekilde yeniden konuşlandırma ve etkileyici bir güç gösterisi yapma yeteneğini sergilemek olduğu açıklandı.

Açıklamada ayrıca, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Michael Kurilla’nın konuyla ilgili görüşlerine de yer verildi. Orgeneral Michael Kurilla, Rus Kuvvetlerinin gösterdiği güvensiz ve profesyonel olmayan davranışların, bir profesyonel hava kuvvetinden beklenmeyen hareketler olduğunu vurguladı.

Kurilla ayrıca, Rus uçaklarının düzenli olarak hava sahası çatışmasızlık tedbirlerini ihlal etmelerinin, tırmanma veya yanlış hesaplama riskini artırdığını ifade etti. Kurilla, bölgedeki güvenlik ve istikrarın geliştirilmesi konusunda ortaklar ve müttefiklerle birlikte kararlı olduklarını belirtti.

Paşinyan, 1915 olayları için "soykırım" demedi Paşinyan, 1915 olayları için "soykırım" demedi

CENTCOM tarafından Nisan ayında yayınlanan çok sayıda video, Rus uçaklarının ABD uçaklarına karşı önleme operasyonları gerçekleştirdiğini göstermekte. Orta Doğu’daki en üst düzey ABD Hava Kuvvetleri (USAF) subayı Korgeneral Alexus Grynkewich, Defence One’a yaptığı açıklamalarda bu manevraları “giderek daha saldırgan” olarak nitelendirmişti.

Defence Türk