Başta Facebook olmak üzere çoğu Meta'ya ait olan sosyal paylaşım siteleri, İsrail'in Gazze'deki savaşının başlamasından bu yana Tel Aviv'in talebi üzerine binlerce Filistin yanlısı paylaşımı sildi.

Forbes tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, İsrail Başsavcılığı 7 Ekim'den bu yana Facebook ve Instagram'ın sahibi Meta'ya ve video paylaşım uygulaması TikTok'a İsrail'in Gazze'deki acımasız savaşıyla ilgili içeriklerin kaldırılması için yaklaşık 9 bin 500 talep gönderdi.

Dijital araştırmacı Mona Shttayeh, Al Jazeera Mubasher'e verdiği röportajda rapora atıfta bulunarak, sonuç olarak bu içeriklerin yaklaşık yüzde 94'ünün silindiğini söyledi.

Netanyahu'dan ABD'nin 26 milyar dolarlık yardımına teşekkür: Batı medeniyetinin savunulması için önemli Netanyahu'dan ABD'nin 26 milyar dolarlık yardımına teşekkür: Batı medeniyetinin savunulması için önemli

New Arab'ın haberine göre Shttayeh, raporun yayınlanmasından bu yana bu tür içeriklerin silinmesine yönelik taleplerin sayısının arttığını söyledi.

Shtayyeh, İsrail'in Filistin içeriğini kısıtlamaya yönelik çok sayıda talebinin büyüklüğünü anlamanın "imkansız" olduğunu söyledi ve 7 Ekim'den bu yana İsrail'in taleplerinin on kat arttığını sözlerine ekledi.

7 Ekim'den önce de Filistin yanlısı içerikler sansür, kısıtlama ve yasaklamalara maruz kalıyordu. Facebook bu dönemde soruşturmaya tabi tutulmuş ve Filistinlilerin insan haklarını ihlal etmekten suçlu bulunmuştu.