Rusya'da Kuran-ı Kerim yakan kişiye hapis cezası Rusya'da Kuran-ı Kerim yakan kişiye hapis cezası

İslam'ı seçen kadınlar, dikkat çeken heyecanlı halleri ile şehadet getirdi. Milli Görüş Vakfı kadınlar kolunun organize ettiği etkinlikte, kadınlara Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Müslüman olan Christine Crnogorac; Filistin’deki sorunları takip ettiğini, hemen her gün ağladığını, araştırdığında İslam’ın tek Tanrı inancından etkilediğini söyledi.

Avustralyalı Jaqueline Retzack ise Müslüman olmaya karar verdiği son iki haftadan bu yana kendisini çok mutlu hissettiğini anlatarak, “Bu dönüşü, Gazze'de yaşananlar nedeniyle yaptım. İslam'a ve Allah'a daha yakın olmak istedim” dedi.

Edinilen bilgiye göre; İsrail’in son 2 ayda Gazze halkına uyguladığı soykırıma karşı Filistinlilerin gösterdiği direnişten etkilenerek Avustralya’da İslam’ı seçenlerin sayısı gittikçe arttı. Son bir ay içinde 30’a yakın gayrimüslimin Müslüman olduğu öğrenildi.

ABD'de, İslam'ı tanımak için Kur'an okuyanlar arttı

The Guardian'ın haberine göre, Filistin halkıyla dayanışma gösterileri düzenleyen ve sosyal medya kampanyaları organize eden yüzlerce kişi, aynı zamanda "Filistinlileri daha iyi anlayabilmek" amacıyla İslam'ı tanıma etkinlikleri gerçekleştiriyor.

İslam'a ilgi duyan isimlerden ABD'nin Chicago kentinde yaşayan sosyal medya fenomeni Megan Rice, Gazze'deki insani krize dikkat çekmek amacıyla sosyal medya hesaplarında Filistin hakkında konuşmaya başladı.

Rice, konuşmalarında "Filistinlilerin inançları hakkında konuşmak istiyorum. (İnançları) Ne kadar sağlam ve her şeyleri ellerinden alınmış olmalarına karşın hala Allah'a şükretmeyi önceleyebilecek imkan bulabiliyorlar." ifadeleriyle şaşkınlığını ve hayranlığını dile getirdi.

Bazı Müslüman takipçilerin Filistinlileri anlamak için Kur'an-ı Kerim okumasını tavsiye etmesinin ardından Rice, sosyal medyada İslam'ı tanımak amacıyla "Kur'an Okuma Kulübü" oluşturdu.

Rice, Kur'an'ı, okudukça "baskı karşıtı" ve kadın hakları yanlısı bulduğunu belirterek, bir ay sonra Müslüman oldu.

"Kur'an Okuma Kulübü" kısa sürede yaklaşık 2 milyon kişi tarafından görüntülendi.

Kur'an-ı Kerim hayatının önemli parçası haline geldi

Rice, Gazze'de saldırılara maruz kalanlara sempatisini artırmak için Kur'an okumaya başladığını ve Kur'an'ın hayatının önemli parçası haline geldiğini söyledi.

Müslümanlar hakkında ABD'de "yanlış algıların" yayılmaya çalışıldığına dikkati çeken Rice, Kur'an okuyana dek kendisinin de İslam'ı "katı bir din" olarak gördüğünü ancak bu düşüncelerinin değiştiğini dile getirdi.

İsrail'in saldırılarının ardından insanlar Kur'an'a yöneldi

İsrail'in saldırılarına başladığı ekimden bu yana sosyal medyada, pek çok kişinin Kur'an-ı Kerim aldığı ve okuduğu görüntüleri paylaşılırken bir süre sonra da İslam'ı seçtiğini ifade eden çok sayıda kullanıcı görüldü.

Yale Üniversitesinde ABD kültüründe İslami metinler ve dini hoşgörü konusunda çalışan Doç. Dr. Zareena Grewal ise İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından insanların "Filistin halkının inanılmaz direnç, iman ve manevi gücünü anlamak için Kur'an okumaya başladığını" söyledi.

Filistin halkından etkilenen isimlerden biri olarak öne çıkan Instagram fenomenlerinden Nefertari Moonn (35) da "ölümle karşı karşıya olan insanları Allah'a yönelten şeyi merak ettiğini" vurgulayarak, Kur'an okumaya başladığını kaydetti.

"Kur'an-ı Kerim'i okudukça etkilendiğini" söyleyen Moonn, "Açıklayamıyorum ama Kur'an okurken huzur geliyor. Sanki daha önce olduğum bir yerden geldiğimi ve oraya dönmeyi beklediğimi hissediyorum." şeklinde konuştu.

Instagram'da "Kur'an Okuma Kulübü" düzenleyen Misha Euceph de Kur'an'da ABD'de gençlerin değer yargılarıyla örtüşen çok fazla ortak nokta bulunduğuna işaret etti.

Euceph, Kur'an-ı Kerim'in insanları çevreci olmaya teşvik ettiği ve "tüketim karşıtlığını" içerdiğini belirtti.

İngiliz Gazeteci Lauren Booth'un Filistin ziyareti hayatını değiştirdi

Yıllarca İngiltere'nin başkenti Londra'da gazetecilik yapan Lauren Booth, haber için Filistin'e gitti. Batıdaki İsrail propagandasının yalan olduğunu gördü. Tüm ön yargıları paramparça oldu.

İngiltere eski başbakanının baldızı büyük bir değişim yaşadı. Filistinlilerin duruşundan etkilendi, İslam'ı araştırıp Müslüman oldu.

Booth, "Filistin’i ilk defa bir gazeteci olarak ziyaret ettim. Manşetlerin arkasındaki gerçekleri arıyordum. Hedefim buydu, Batı'da bahsedilirken hiçbir zaman işgal kelimeleri kullanılmıyor. Ben bu kelimenin anlamını aramaya çalışıyordum. Niçin bu terim değil de İsrail’in her zaman kendisini müdafaa etme hakkı hakkında konuşuluyor diye merak ediyordum. Filistin'de zaman geçirdikçe insanlarla tanıştıktan sonra İslam’ı aramaya başladım ve İslam’a kendimi daha yakın hissettim. İngiltere’yi daha fazla düşünmemeye başladım. Ve bir İslam ülkesinde ezanı duyarak yaşamak istedim." dedi.

Filistinlilerden etkilenerek Kur'an okumaya başlayan ABD'li kadın Müslüman oldu

Florida eyaletine bağlı Tampa şehrinde internet çizgi roman sanatçılığı ve bağımsız kıyafet tasarımcılığı yapan 35 yaşındaki Nefertari Moonn, Kur'an-ı Kerim okumaya duyduğu ilgiyi, Müslüman olma sürecini ve İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den bu yana sivilleri hedef alan saldırılarını değerlendirdi.

Moonn, eşi Müslüman olduğu için İslam'a uzak olmadığını ancak İsrail'in saldırıları karşısında Filistinlilerin cesaret ve inançlarından ödün vermeyen duruşundan etkilendiğini dile getirerek, bunun kendisini Kur'an'ı ve İslam'ı araştırmaya yönelttiğini söyledi.

AA haberlerinden derlenmiştir