Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tulkarm’daki bir mülteci kampına bugün düzenlediği operasyon sırasında beş Filistinli şehit oldu.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, Velid Abdurrazık Asaad Zahra (22), Asaad Fathi Asaad Zahra (33), Mahmud Samer Cabir (22), Ghaith Yasser Shehadeh (25) ve Cihad Amarneh’in (23) hayatını kaybettiği ifade edildi.

Tulkarm şehrindeki Thabet Thabet Hastanesi Müdürü Amin Khader, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Hastaneye beş kişi yaralı olarak geldi, bunlardan biri başından yaralanmıştı” dedi.

Gazze'de katliam sürüyor: Şehit sayısı 29 bin 313'e yükseldi Gazze'de katliam sürüyor: Şehit sayısı 29 bin 313'e yükseldi

İsrail ordusu, yakındaki Nur Şems mülteci kampının yanı sıra Tulkarm şehri ve bitişiğindeki kampa da gece saatlerinde askeri operasyon başlattı.

Aynı kaynaklara göre, ordu sabah saatlerinde Nur Şems’teki ana caddelerde büyük bir yıkım bırakarak geri çekildi.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, Tulkarm’da ateş açan, patlayıcı kullanan ve İsrail askerlerinin yaşamlarını tehdit eden çok sayıda ‘silahlı terör grubunu’ hedef alan hava operasyonları düzenlediklerini bildirdi.

İsrail ordusu, askeri operasyonlarını Batı Şeria’nın kuzeyinde, özellikle de Nablus yakınlarındaki Tulkarm, Nur Şems, Cenin ve Balata kamplarında yoğunlaştırıyor.

Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre, İsrail’in 1967’den bu yana işgal ettiği Batı Şeria’da, 7 Ekim saldırısından bu yana İsrail ordusu veya yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu en az 280 Filistinli öldü.

Gazze Şeridi Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in hava ve kara saldırısında şu ana kadar çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 18 bin 800 kişi hayatını kaybetti.