Filistinli mağdurların UCM nezdindeki temsilcisi Gilles Devers, beraberindeki 4 kişilik delegasyonla UCM Savcılığına şikayet dilekçesini verdi.

Devers, mahkeme yetkilileriyle UCM'deki toplantı öncesinde basın açıklaması yaptı.

Uluslararası Özgürlük ve Haysiyet İttifakı (AFD) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Abdelmajid Mrari, eski Belçika Senatosu üyesi Pierre Galand, Ürdünlü avukat Khaled Al-Shouli'den oluşan delegasyon da basın toplantısında Devers'e eşlik etti.

Devers ve delegasyon, UCM Savcılığına sunulan dilekçesinin içeriği ve Gazze'deki durum hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

Mrari, UCM'nin, Filistin'de işlenen suçlar hakkında yargı yetkisi olduğunu söyleyerek, "İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırısındaki niyeti çok açık. Gazze'yi Filistinlilerden arındırmak. Bunu askeri ve siyasi yetkililer dile getirdi." dedi.

Soykırım suçu

Terörist İsrail'in Gazze'deki fiillerinin soykırım suçunun unsurlarını oluşturduğunu ifade eden Devers, "UCM'deki mevcut soruşturmada savaş suçları inceleniyor. Soykırım suçunun da ele alınması gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu'dan ABD'nin 26 milyar dolarlık yardımına teşekkür: Batı medeniyetinin savunulması için önemli Netanyahu'dan ABD'nin 26 milyar dolarlık yardımına teşekkür: Batı medeniyetinin savunulması için önemli

Devers, bir milyondan fazla insanın göçe zorlanmasının, gıda, su, enerji ve ilaca erişimin kesilmesinin Gazzelileri tümden yok etme amacına işaret ettiğini belirterek, "Şikayet dilekçesinde Fransa, Türkiye, Kanada, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi dünyanın birçok yerinden 300'den fazla avukatın imzası var." diye konuştu.

İşgalci İsrail'in Orta Doğu'da bir Yahudi devleti kurma hayalinden bahseden Devers, İsrailli yöneticilerin Filistinlilere yönelik nefret söylemleri ve Gazzelileri Sina Çölü'ne sürme planlarının açık şekilde soykırımı işaret ettiğini vurguladı.

Belçika'da 2003-2007 yıllarında senatör olan Pierre Galand da, Filistin'in devlet olarak tanınması gerektiğine değinerek, Belçika Dışişleri Bakanlığının bunu sürekli ertelediğini dile getirdi.

Hukukçuların Gazze'deki durum için "Soykırım ile karşı karşıyayız" açıklaması yaptığını ifade eden Galand, "İnsan haklarının korunması ve adaletin yerine getirilmesi için buradayız." dedi.

Ürdünlü Al-Shouli Gazze'de çok sayıda meslektaşının ve aile üyelerinin öldürüldüğünü söyledi.

Al-Shouli, "Elimizde ya adaletin kılıcı ya da Filistinli mağdurların kanı olacak. Biz adalet için buradayız." Dedi.