Fransa'da Nael M. isimli genç sürücünün polis ateşiyle öldürülmesinin ardından başlayan protestolar büyüyor.

Nael M. isimli genç sürücünün polisin açtığı ateş sonucu ölmesinin ardından Nanterre, Marsilya, Nosiy-le-Sec kentleri başta olmak üzere sokaklarda başlayan protestolar ülke genelinde sürüyor.

Olaylar, başkent Paris ve çevresindeki banliyölerde başlamıştı, ancak kısa süre içinde Fransa'nın farklı bölgelerine yayıldı. Marsilya, Toulouse, Lyon'un banliyöleri ve Pau gibi şehirlerde de olaylar yaşandı. Paris'in dışında, Belçika'nın başkenti Brüksel'de de Fransa'daki olaylarla ilgili gösteriler yapıldı ve burada da birkaç kişi gözaltına alındı.

Olaylara, özellikle Fransa'nın eski kolonilerinden ve diğer yerlerden gelen göçmen ailelerin çocukları katıldı. Bu gençler, polis tarafından sık sık durdurulduklarını ve beyaz insanlar veya daha zengin mahallelerde yaşayan kişilerden daha sık baskıya uğradıklarını belirtiyorlardı. Nahel'in ölümü, bu gerginliklerin daha da tırmanmasına yol açtı.

Fransa hükümeti, olayları kontrol altına almak için on binlerce polisi görevlendirdi. Paris bölgesinde 5.000'e çıkan polis sayısı, ülke genelinde 40.000'e kadar çıkarılmıştı. Ancak, hükümetin bu çağrılarına rağmen, olaylar devam etti ve çeşitli araçlar ve binalar zarar gördü, birçok kişi yaralandı. Paris ve çevresindeki bazı banliyölerde toplu taşıma hizmetleri erken saatlerde sonlandırıldı ve bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Sokağa çıkma yasakları yayılıyor

Fransız basınındaki haberlere göre, olaylar nedeniyle Neuilly-sur-Marne kentindeki 3 mahallede 3 Temmuz'a kadar 23.00-06.00 saatleri arasında, Savigny-le-Temple kentinde ise 2 Temmuz'a kadar 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.

Öte yandan Compiegne kentinde de 3 Temmuz'a kadar saat 22.00-06.00 saatleri arasında, yanında bir ebeveyn olmayan 16 yaşının altındakilere sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Çin Başkan Yardımcısı: Dünyaya daha fazla açılmaya kararlıyız Çin Başkan Yardımcısı: Dünyaya daha fazla açılmaya kararlıyız

Olaylar Belçika'ya sıçradı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de ise, Fransa'da düzenlenen protestolara destek vermek için eylem yapan gruptakiler bazı araçları ateşe verdi. Gruba müdahale eden polis bazı kişileri gözaltına aldı.