Fransa Cumhurbaşkanı Macron,

"Başlatmak istediğimiz yeni kurumsal aşama, Korsika'nın Cumhuriyet sınırları içinde kalarak ruhunu ve kimliğini korumasını sağlamalıdır"

dedi.

Korsika'nın seçilmiş temsilcilerine "altı ay içinde onaya sunulacak anayasal bir metin" sözü veren Macron, bu metnin adaya Danıştay ve Anayasa Konseyi'nin kontrolü altında "farklı konularda standartlar belirleme ya da yetki devri yapma imkanı" vereceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı'nın diğer teklifleri arasında Korsika dilinin daha iyi öğretilmesi çağrısında bulunarak "iki dilliliği teşvik etmek için bir kamu eğitim hizmeti" oluşturulacağını söyledi.

"Gelecek nesillerin Korsikalı ve Fransız olmanın zenginliğini ve gücünü birleştirebilmesi için gençlerimizin hak ettiği seçim budur. Onlar Fransız oldukları için Korsikalı. Korsikalı oldukları için Fransız. Avrupalı ve Akdenizli, hepsi aynı anda" diyerek Korsikalı seçilmiş temsilcilerin yoğun alkışları arasında sözlerini tamamladı.

2022'de adada patlak veren şiddet olayları sonrası başlayan müzakerelerin sonucunda gelen benzersiz teklif, hükümet ile yerel siyasi liderler arasında aylardır süren tartışmaların sonunda geldi.

Bağımsızlık yanlısı aktivist Yvan Colonna'nın, 1998'de Ajaccio'da Korsika valisi Claude Erignac'a düzenlenen suikast nedeniyle ömür boyu hapis cezasını çektiği Arles cezaevinde saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesi, şiddetli gösterilerin fitilini ateşlemişti.

Biden Kongre'yi beklemeden İsrail için 14 bin tank mermisini onayladı Biden Kongre'yi beklemeden İsrail için 14 bin tank mermisini onayladı

Milliyetçiler kendi yasama güçlerini talep ediyor

Korsika Meclisi'ni kontrol eden milliyetçiler, kendi yasama yetkilerini, Korsika'da ikamet statüsünü, Korsika dilinin ortak resmi statüsünü ve Korsika halkı kavramının Anayasa'ya dahil edilmesini talep ediyor.

Adanın sağ kanadı ise sadece Fransız yasalarının Korsika'nın kendine has özelliklerine "uyarlanmasından" yana olduğunu söylüyor.

Cumhurbaşkanı ise Fransa'da iki vatandaş kategorisinin reddedilmesinden başlayarak, ikamet statüsünü ve Korsika dili için ortak resmi statüyü dışlayan çok sayıda kırmızı çizgi belirlemişti.

Cumhurbaşkanı suç ve organize suçlarla mücadeleye ayrılan kaynakların ve sağlık alanında kaydedilen ilerlemenin altını çizerken Ajaccio Hastanesi için ayrılan 171 milyon euronun yanı sıra Korsika için Dönüşüm ve Yatırım Planı kapsamında çevre ve altyapıya yapılan 500 milyon euroluk yatırıma işaret etti.