Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Slyvain Itte'ye ülkeden ayrılması için verdiği 48 saat doldu. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fransa'nın Niamey Büyükelçiliği'nin çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı ve bölgeye kimse yaklaştırılmıyor. Nijer'in verdiği kararı tanımadığını bildiren Fransa, Itte'nin Nijer'de kalmaya devam edeceğini duyurmuştu.

ASKERİ ÜS ÖNÜNDE KUŞATMA

Nijer'de yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bölge halkı, Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Slyvain Itte'nin,  'Niamey 101' ismiyle de bilinen Fransız askeri üssünde saklandığı iddiaları nedeniyle 05.30'dan bu yana üssün etrafında bekleyişini sürdürüyor. Halk Nijer bayraklarının yanı sıra, Rusya, Kuzey Kore ve Çin bayrakları da sallayıp, "Kahrolsun Fransa" ve "Fransız askerlerini istemiyoruz" yazılı dövizlerle eylemlerini sürdürdü.

TEMEL İHTİYAÇLARDAN MAHRUM BIRAKILACAK

Nijer hükümeti tarafından verilen süre yerel saat ile 19:00'da sona ererken, Fransa Büyükelçiliği önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Fransa'nın Nijer'de faaliyetlerini sürdürme kararına karşın askeri yönetim Fransa Büyükelçiliği ve Fransız askeri üssüne elektrik, su, gıda ve yakıt tedarikini durduracağını bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Büyükelçimiz Nijer'i terk etmeyecek

Cumhurbaşkanı Macron, Paris'teki 29. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı açıklamada, "Politikamızın doğru olduğunu düşünüyorum. Bu politika, Başkan Bazum'un cesaretine, tüm baskılara ve yasa dışı yetkililer tarafından yapılan tüm açıklamalara rağmen sahada görevine devam eden Büyükelçimizin taahhütlerine dayanmaktadır." diye konuştu.

Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması