Hindistan'ın ev sahipliğinde bu yıl "Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek" ana temasıyla düzenlenen 18'inci G20 Liderler Zirvesi, bugün yapılan resmi karşılama töreniyle başladı. Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping katılmıyor.

Zirvenin açılışında konuşan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 55 üyeli Afrika Birliği'nin G20'nin daimi üyelerinden biri olduğunu açıkladı. Böylelikle, Afrika Birliği G20'de Avrupa Birliği (AB) ile aynı statüye sahip olmuş oldu. Haziran ayında Afrika Birliği'nin daimi üye yapılmasını teklif eden Modi, "Afrika Birliği'ne G20'nin daimi üyesi olarak hoş geldiniz diyoruz; Afrika Birliği'nin G20'ye katılmasının zamanımızın küresel zorluklarını ele alma konusunda katkı sağlayacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

MODİ: İYİ HABERLER ALDIM, FİKİR BİRLİĞİNE VARILDI

G20 Liderler Zirvesi kapsamında yapılan oturumlar sürerken, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hindistan'daki G20 Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde 'fikir birliğine' varıldığını açıkladı. Başbakan Modi, "İyi haberler aldım. Ekibimizin çalışmaları sonucu Yeni Delhi G20 Liderler Zirvesi bildirgesine fikir birliğine varıldı" dedi.

Ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, Rusya-Ukrayna savaşına değinilerek, "Nükleer silahların kullanılması ya da kullanma tehdidi kabul edilemez" ifadelerine yer verildi. Bildirgede, Rusya'nın çekildiği Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasına ilişkin olarak ise "Rus gıda ürünleri ve gübrelerinin dünya pazarlarına erişimi için Türkiye ve BM'nin aracılık ettiği İstanbul Anlaşmalarına yönelik çabaları takdir ediyoruz" denildi. G20 ülkelerinin liderleri, "Tahıl, gıda ürünleri ve gübrelerin Rusya ve Ukrayna'dan derhal ve engellenmeden çıkarılmasının sağlanması çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya kınanmadan barış çağrısı yapılan bildirgede, "BM Şartı uyarınca, tüm devletler herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne, egemenliğine veya siyasi bağımsızlığına karşı toprak edinimi için güç kullanma tehdidinden veya güç kullanımından kaçınmalıdır. Nükleer silahların kullanılması veya kullanma tehdidi kabul edilemez" denildi. 

'KÖMÜRE DAYALI ENERJİ KADEMELİ OLARAK AZALTILACAK'

Kripto varlıklara da atıfta bulunulan bildirgede, bu konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi: "G20 Maliye bakanları ve Merkez bankası yöneticileri Ekim 2023’te kripto para yol haritasını ileriye taşımayı görüşecek. G20 Maliye bakanları ve Merkez bankası yöneticileri Ekim 2023’te kripto para yol haritasını ileriye taşımayı görüşecek."

Bildirgede, iklime ilişkin olarak da "Gelişmekte olan ülkeler için 2030'a kadar emisyon hedeflerini yakalamalarında ihtiyaçları için gerekli olan 5,8-5,9 trilyon dolarlık ihtiyacı not ediyoruz. Mevcut hedefler ve politikalar aracılığıyla 2030’a kadar yenilenebilir enerji kapasitesini küresel olarak 3 katına çıkarma çabalarını takip ve teşvik edeceğiz" denildi.

Ulusal koşullar doğrultusunda, hız kesmeden kömüre dayalı enerjinin kademeli olarak azaltılmasına yönelik çabaların hızlandırılması gerektiğinin altı çizilen bildirgede, gelişmekte olan ülkelerin düşük karbon/emisyona geçişlerini desteklemek üzere düşük maliyetli finansmanın kolaylaştırılması yönünde çalışılacağı kaydedildi.

Sürdürülebilir finansmanı artırmak için harekete geçme taahhüdünün tekrar edildiği bildirgede, Paris Anlaşması'ndaki iklim hedeflerini karşılamak için artan küresel yatırımlara olan ihtiyacın dikkate alınacağı aktarıldı. Dünyanın enerji dönüşümü için yıllık toplam 4 trilyon dolarlık düşük maliyetli finansmana ihtiyacı olduğu ve birincil enerji karışımında yenilenebilir enerjinin yüksek bir paya sahip olduğu konusunda mutabakata varıldı.

İspanya'da fareleri öldürene 18 ay hapis cezası İspanya'da fareleri öldürene 18 ay hapis cezası

ZİRVEDE HANGİ KONULAR ELE ALINIYOR?

Açılış konuşması öncesinde, Hindistan Başbakanı Modi, Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki törende zirveye katılan liderleri tek tek karşılayarak fotoğraf çektirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu liderler tören kapsamında "Liderler Alanı"nda bir araya geldi. Törenin ardından liderler zirve oturumlarına katılmak üzere kongre merkezine giriş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Tek Dünya" temasıyla gerçekleştirilen günün ilk oturumunda yer aldı.