Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Hamas-İsrail savaşını görüşmek üzere Mısır'da bölge liderlerini ağırladığı Kahire Barış Zirvesi gerçekleşti.

İlk insani yardım tırlarının Rafah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye giriş yapmaya başladığı sırada devam eden uluslararası zirvede söz alan ev sahibi Sisi, Mısır'ın Filistinlilerin zorla yerinden edilmelerini ve Sina'daki Mısır topraklarına göç etmelerini tamamen reddettiğini yineledi.

Sisi, "Zira bu, Filistin meselesinin nihai olarak tasfiye edilmesinden, bağımsız Filistin devleti hayalinin sona erdirilmesinden ve Filistin halkı ile Arap ve İslam halklarının mücadelesinin ortadan kaldırılmasından başka bir şey değildir." şeklinde konuştu.

Kahire Barış Zirvesi olarak da adlandırılan "Gazze'deki Gelişmeler, Filistin Davasının Geleceği ve Barış Süreci" konulu Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne çok sayıda ülkenin üst düzey temsilcileri katıldı.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

Zirvede hazır bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah ise, "Arap dünyasının duyduğu mesaj açık ve net: Filistinlilerin hayatı İsraillilerin hayatından daha az önemli." dedi.

Ürdün Kralı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu çok ama çok tehlikeli bir mesajdır zira uluslararası ilgisizlik ve eylemsizliğin devam etmesinin sonucu hepimiz için felaket olacaktır."

Kral 2. Abdullah, İsrail'in  Gazze'de binlerce kişinin ölümüne ve bir milyondan fazla kişinin evsiz kalmasına neden olan saldırılarına karşı "küresel sessizlik" olarak nitelendirdiği durumu kınadı ve İsrail-Filistin çatışmasına eşitlikçi bir yaklaşım sergilenmesi çağrısında bulundu.

Abbas: 'Ne olursa olsun topraklarımızda kalacağız'

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise zirvede, Filistinlilerin Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'ten gönderilmesi girişimlerine karşı uyarıda bulunarak "Ne olursa olsun topraklarımızda kalacağız." dedi.

Abbas konuşmasında, "Halkımızı Gazze'den başka yerlere yerleştirme girişimlerine karşı uyarıyoruz. Ayrıca Filistinlilerin evlerinden çıkarılmasına ya da Kudüs veya Batı Şeria'dan sürülmesine karşı da uyarıyoruz. Yerinden edilmeyi kabul etmeyeceğiz ve ne olursa olsun topraklarımızda kalmaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

Önceki gün Mısır'da İsrail ile Hamas arasında ateşkes çağrısı yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Kahire Barış Zirvesi'nde yerini aldı.

Guterres burada yaptığı konuşmada, "Artık harekete geçme zamanı gelmiştir; bu korkunç kâbusu sona erdirecek ve Filistin, İsrail, bölge ve dünya çocuklarının hayallerine layık bir gelecek inşa edecek adımlar atılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Guterres toplantısı sırasında ayrıca, Gazze'ye yardımların yavaş ilerlemesini kınayarak "Bir yandan yüzlerce kamyonun gıda ve diğer temel malzemelerle dolup taştığını gördüm. Öte yandan sınırın hemen ötesinde iki milyon insanın susuz, gıdasız, yakıtsız, elektriksiz ve ilaçsız olduğunu biliyoruz. Çocuklar, anneler, yaşlılar, hastalar. Bir tarafta gıda kamyonları, diğer tarafta boş mideler." dedi.

Fidan: İsrail Filistinlilerin acılarını normalleştirmeye çalışıyor

Çok sayıda ülkenin liderleri ve dışişleri bakanlarının yer aldığı zirveye, Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan katıldı.

Zirvede söz alan Dışişleri Bakanı Fidan, "Binlerce masum sivil gözlerimizin önünde hayatını kaybediyor. Filistin'deki durum her zaman bir trajedi olmuştur. Şimdi ise bir katliama dönüşüyor." şeklinde konuştu.

İsrail'in bazı ülkelerin dayanışmasını Filistinlilere karşı öfkesini ortalığa dökmek için açık bir çek olarak kullandığını ifade eden Fidan, "Böyle bir öfke hastaneleri ve camileri dahi hedef alıyor." dedi.

İsrail'e yönelik koşulsuz şartsız askeri desteğin işgali derinleştirmekten başka bir işe yaramadığını belirten Türk Dışişleri Bakanı, mevcut uluslararası politikaların "sadece evrensel değerlerin erozyona uğramasına ve sahadaki gerçeklerin çarpıtılmasına" neden olacağını söyledi.

Fidan "İsrail şimdiye kadar bu hatalardan istifade etmiştir." diyerek İsrail'in Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinlilere yönelik politikalarını eleştirdi.

"İsrail Filistinlilerin hayatını değersizleştirerek Filistinlilerin acılarını normalleştirmeye çalışıyor. Biz buna 'asla' diyoruz." şeklinde konuşan Fidan, sözlerine şöyle devam etti:

"İki devletli bir çözümle sonuçlanacak müzakerelerin ve sürecin derhal yeniden canlandırılmasını istiyoruz. 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan egemen bağımsız ve coğrafya bütünlüğü olan bir Filistin sadece barış için haiz değildir. Bu hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için şarttır. Tabii ki bunlar yeterli değil. Anlaşmanın ötesine geçmemiz ve bu vizyon için somut adımlar atmamız gerekiyor."

ABD zirveye maslahatgüzarını gönderdi

Avrupa'dan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ülkesini temsilen toplantıda hazır bulunurken Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron katılmadı. Bu ülkeleri temsilen dışişleri bakanları zirvede yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri ise zirveye Kahire'deki büyükelçiliğinin maslahatgüzarını gönderdi.