AP'ye konuşan iki ABD'li yetkiliye göre Merkez Hava Kuvvetlerine ait üç uçak, yaklaşık 38 bin öğün içeren 66 paketi yerel saatle 08:30'da Gazze'ye bıraktı.

Hava yardımları ABD Başkanı Joe Biden tarafından cuma günü duyurulan yardımların ilki oldu.

Photo 5987712915395953126 Y

Yardım operasyonu, Gazze'ye gıda ulaştırmak için havadan indirme yapan Ürdün ile koordine ediliyor.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, havadan indirme operasyonlarının acil insani yardımların güvenli bir şekilde yerdeki insanlara ulaştırılması amacıyla planlandığını söyledi.

C-130 kargo uçağı, zorlu ortamlara iniş kabiliyeti ve kargo kapasitesi nedeniyle uzak yerlere yardım ulaştırmak için ABD ordusu tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı, perşembe günü düzenlenen saldırıda en az 115 Filistinlinin şehit olduğunu ve yüzlercesinin de yaralandığını açıkladı. 

İsrail eski Genelkurmay Başkanı: Aksa Tufanı operasyonu İsrail için başarısızlık! İsrail eski Genelkurmay Başkanı: Aksa Tufanı operasyonu İsrail için başarısızlık!

Hava Kuvvetlerine ait yükleme uzmanları, paketleri paletlerin üzerine yerleştirdikten sonra C-130'un arkasında serbest bırakılmak üzere ayarlanmış ağlara sabitliyor.

Ardından uçak hedeflenen teslimat bölgesine ulaştığında paketler bir paraşütle serbest bırakılıyor.

Savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana İsrail, Refah sınır kapısı ve Kerem Şalom sınır kapısından giren bir miktar yardım dışında gıda, su, ilaç ve diğer malzemelerin girişini yasakladı.

Birleşmiş Milletler Gazze'deki 2,3 milyon insanın dörtte birinin açlıkla karşı karşıya olduğunu söylüyor. 

Yardım yetkilileri hava yoluyla yapılan yardımların etkili bir dağıtım aracı olmadığını ve son çare olarak başvurulduğunu belirtiyor.