Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dönem başkanı olarak Gazze Şeridi'nde yaşananlara ilişkin olağanüstü toplantı çağrısı yaptıkları bilgisi verildi.

Bu çağrı üzerine düzenlenecek Olağanüstü Arap Zirvesi ve Olağanüstü İslam Zirvesi'nde Gazze Şeridi'ndeki krizin ve tehlikeli insani yansımalarının ele alınacağı aktarılan açıklamada, bölgesel siyasi gelişmelerin Arap-Afrika ortaklığını etkilememesi için Arap-Afrika Zirvesi'nin de daha sonra belirlenmek üzere ertelendiği bilgisine yer verildi.

Arap Birliği, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını görüşmek üzere Suudi Arabistan ve Filistin'den talep geldiğini açıklamıştı. Suudi Arabistan ev sahipliğindeki Olağanüstü Arap Zirvesi, yarın düzenlenecek.

İİT de İslam ülkelerinin, İsrail'in Filistin halkına saldırılarını ele almak üzere 12 Kasım Pazar günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da olağanüstü zirvede toplanacağını açıklamıştı.

ESAD ARABİSTAN'DA

Suudi yetkililer, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Gazze'deki savaşı durdurmanın yollarını görüşmek üzere Cumartesi günü düzenlenecek acil Arap zirvesine katılmak üzere Suudi Arabistan'a gitmekte olduğunu söyledi.

Paşinyan, 1915 olayları için "soykırım" demedi Paşinyan, 1915 olayları için "soykırım" demedi

F-mMMdTXYAAbShL

ERDOĞAN DA GİDECEK

İletişim Başkanlığı da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8'inci Olağanüstü İslam Zirvesi'ne katılmak üzere 11 Kasım 2023 tarihinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ı ziyaret edeceğini duyurdu.