İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısı artıyor.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, İsrail saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 22 bin 835 kişinin şehit olduğunu belirtildi.

Saldırılarda 58 bin 416 kişi de yaralandı.

İsrail ordusu ve siyasi otorite her ne kadar saldırıların Hamas'ı hedef aldığını öne sürüyor olsa da açıklanan veriler ve görüntüler ışığında yapılan değerlendirmelerde, İsrail'in bölgede sivilleri doğrudan hedef aldığı anlaşılıyor.

Ölenlerin yüzde 70'inin kadın ve çocuklar olduğu belirtiliyor.

7 Ekim'de Gazze Şeridi'ne yönelik hiçbir hedef gözetmeyen ağır bir bombardıman başlatan İsrail, 27 Ekim tarihinde bölgeyi karadan işgal etmeye başlamıştı.

8 BİN KAYIP

Gazze'deki Filistin Sivil Savunma teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre, Gazze'de yıkılan binaların altında kaldığı tahmin edilen 8 binden fazla Filistinli kayıp. Kaybolan Filistinlilerden bir kısmının cesetlerinin İsrail güçleri sebebiyle erişilemeyen enkazlarda kaldığı düşünülüyor.

İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor

Yapılan açıklamaya göre yakıt kıtlığı sebebiyle operasyonel kabiliyetinin yüzde 70'ini yitiren sivil savunma teşkilatı, faaliyetlerini düzgün bir şekilde sürdürebilmek için başta itfaiye araçları olmak üzere çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duyuyor.

İsrail'in abluka uyguladığı bölgeye söz konusu ihtiyaçların yanı sıra temel yaşam malzemeleri ve yakıt da ulaşamıyor.