Görgü tanıklarından alınan bilgilere göre, İsrail güçlerinin Gazze şehrinin batısındaki Üniversiteler, Tabur ve Sanayi Kavşağı bölgelerinden çekildiği aktarıldı.

İsrail ordusunun çekildiği bölgelerden "çok sayıda şehit cenazesi" çıkarıldığını ifade eden tanıklar, çıkarılan naaşların at arabasıyla Ehli Baptist Hastanesine nakledildiğini söyledi.

Yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı yerlere İsrail güçlerinin doğrudan saldırmasıyla çok sayıda Filistinlinin bir arada "katliama" uğradığı kaydedildi.

Bölge sakinleri ayrıca, Gazze şehrinin batısındaki Ketibe bölgesinde sağlık durumları nedeniyle nakledilemeyen çok sayıda yaralının bulunduğunu belirtti.

İsrail ordusunun çekildiği bölgelerde, evlerin ağır hasarlı ya da yıkılmış olduğu, altyapının da büyük oranda tahrip edildiği görüldü.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190'ı kadın olmak üzere 27 bin 947 Filistinli öldürüldü, 67 bin 459 kişi yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Hamas'tan, İsrail'in çocuklara ve sivillere karşı işlediği suçlardan yargılanması çağrısı

Hamas, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde sürdürdüğü saldırılar sırasında çocuklara ve sivillere karşı işlediği suçlardan yargılanması çağrısında bulundu.

Hamas'ın yayımladığı yazılı açıklamada "Birleşmiş Milletler (BM) ve insan hakları kuruluşlarına, 6 yaşındaki Hind Receb adlı Filistinli çocuğun İsrail kurşunlarıyla öldürülmesini belgeleme" çağrısı yapıldı.

Hind Receb'i öldüren İsrail ordusu için "Nazi işgal ordusu" benzetmesi yapılan açıklamada çocuklara ve sivillere yönelik suçlarından dolayı İsrail'in yargılanması çağrısında bulunuldu.

Filistin Kızılayı 4 Şubat'ta yaptığı açıklamada, 6 yaşındaki Hind Receb ve onu kurtarmak üzere yola çıkan Kızılay ekibinden Yusuf Zeyno ve Ahmed Medhun'dan günlerdir haber alınamadığını bildirmişti.

İsrail güçlerinin 12 gün önce Gazze Şeridi'nde hedef aldığı bir araçta mahsur kalan 6 yaşındaki Hind Receb ve yakınlarından 5 kişiye ait cansız bedenlere bu sabah ulaşılmıştı.

Zillet olarak bu bize yeter: Gazzeli kadınlar, işkence ve cinsel tacize maruz kalıyor Zillet olarak bu bize yeter: Gazzeli kadınlar, işkence ve cinsel tacize maruz kalıyor

AA