Gazze'nin en büyük kentinde Hamas'ın varlığını devam ettirmesi, savaşı tetikleyen 7 Ekim'deki İsrail saldırısından bu yana geçen dört ayda İsrail'in ölümcül hava ve kara harekatına rağmen grubun direncinin altını çiziyor.

İsrail güçleri son günlerde Gazze'nin batı ve kuzeybatı kesimlerinde, maaş dağıtımlarının yapıldığı bildirilen bölgeler de dahil olmak üzere saldırılarını yeniledi.

Associated Press'e konuşan dört Gazze Şehri sakini, son günlerde üniformalı ve sivil polis memurlarının, bölgenin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi de dahil olmak üzere polis merkezi ve diğer devlet daireleri yakınlarında konuşlandığını söyledi. Bölge sakinleri devlet memurlarının dönüşünü ve ardından İsrail'in derme çatma ofislerin yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini gördüklerini söyledi.

AP'ye konuşan bir Hamas yetkilisi, polisin geri dönüşünün İsrail'in geçen ay Gazze'nin kuzeyinden önemli sayıda askerini çekmesinin ardından harap olmuş şehirde düzeni yeniden sağlama girişimi olduğunu söyledi.

Yetkili, grubun liderlerinin İsrail güçlerinin çekildiği kuzey bölgelerinde düzenin yeniden tesis edilmesi için talimat verdiğini ve İsrail'in defalarca verdiği tahliye emirlerine uyarak Gazze'nin güneyine giden bölge sakinlerinin terk ettiği dükkan ve evlerin yağmalanmasının önlenmesine yardımcı olduklarını söyledi.

İsrail'in kara harekâtı sırasında pek çok ev ve bina yarı ayakta kalmış ya da moloz ve toz yığınına dönüşmüştü.

Gazze Şehri sakinlerinden Saeed Abdel-Bar, bir kuzeninin polis memurları ve belediye işçileri de dahil olmak üzere hükümet çalışanlarına 200 dolar dağıtmak için kurulan derme çatma bir Hamas ofisinden para aldığını söyledi.

Sisi rejimi Mısır-Gazze sınırına duvar örüyor Sisi rejimi Mısır-Gazze sınırına duvar örüyor

Yaklaşık 17 yıl önce Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana Hamas, grubun gizli askeri kanadından ayrı olarak çalışan öğretmenler ve polisler de dahil olmak üzere on binlerce memurdan oluşan bir hükümet bürokrasisi işletiyor.

En azından bazı hükümet çalışanlarına yapılan kısmi maaş ödemeleri, İsrail'in 9,000'den fazla Hamas savaşçısını öldürdüğünü iddia etmesine rağmen Hamas'a nakavt edici bir darbe indirmediğine işaret ediyor.

Gazze'de yaşayan Ahmed Abu Hadrous, İsrail savaş uçaklarının Cumartesi günü de dahil olmak üzere bu hafta başında derme çatma ofisin bulunduğu bölgeyi birçok kez vurduğunu söyledi.

Saldırılar, İsrailli askeri liderlerin kuzeydeki Hamas taburlarının komuta yapısını çökerttiklerini ancak bireysel savaşçıların gerilla tarzı saldırılar düzenlemeye devam ettiğini açıklamasından yaklaşık bir ay sonra gerçekleşti.

Kasım ayındaki bir haftalık ateşkes sırasında 100'den fazlası serbest bırakılan Hamas, 7 Ekim saldırısında kaçırılan yaklaşık 250 rehineden düzinelercesini elinde tutmaya devam ediyor. Bu serbest bırakmalar 240 Filistinli mahkum karşılığında yapılmıştı.