NBC’nin haberine göre, kanalın “Late Night With Seth Meyers” programına katılan Biden, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Biden, Gazze’de ateşkese ilişkin soruya, “Önümüzde bir yol var fakat bu zor bir yol” yanıtını verdi. Esirlerin durumu ile ilgili “Öncelikle tutulan esirler serbest bırakılmalı” diyen Biden, esirlerin tamamının çıkarılması amacıyla İsrail tarafıyla “ramazan ayı boyunca eylemlerini durduracakları” konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

ABD Başkanı Biden, New York’a yaptığı ziyarette basın mensuplarının Gazze’de ateşkesin ne zaman sağlanacağına ilişkin sorusuna, “Umuyorum bu hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım çok yakın olduğumuzu söyledi ama daha tamamlamadık. Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze’de) ateşkes sağlanacaktır” yanıtını vermişti.

Öte yandan New York Times’ın müzakereler hakkında bilgi sahibi iki yetkiliye dayandırdığı habere göre, İsrailli müzakereciler Hamas ile ateşkes görüşmelerinde önemli bir taviz vererek, Gazze Şeridi’nde halen tutulmakta olan bazı İsrailli rehineler karşılığında terör suçlamasıyla hapiste tutulan üst düzey Filistinlileri serbest bırakmaya açık olabileceklerinin sinyalini verdi.

İki yetkili, İsrailli müzakerecilerin ABD’nin ciddi terör suçlarından hüküm giymiş 15 Filistinlinin serbest bırakılması karşılığında Gazze’de tutulan beş kadın İsrail askerinin serbest bırakılması önerisini özel olarak kabul ettiklerini söyledi.

İsrailli rehineler karşılığında bile olsa büyük terör eylemleriyle bağlantılı Filistinlilerin serbest bırakılması ülke içinde ciddi eleştirilere maruz kalma endişesi nedeniyle Netanyahu hükümeti daha önce böyle bir tavizden kaçınmıştı.

Yetkililerden biri, erkek İsrail askerlerinin serbest bırakılmasının ayrı bir müzakere konusu olacağını söyledi.

Yetkililerden birine göre İsrailli istihbarat görevlileri Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar’ın son haftalarda kalıcı olması umuduyla geçici bir ateşkese izin verecek bir anlaşmaya daha yatkın hale geldiğine inanıyor.

Nur Şems Mülteci Kampında çatışma Nur Şems Mülteci Kampında çatışma

Müzakerelerin hızlanmasında Ramazan ayının yaklaşması kadar İsrail’in bir milyondan fazla insanın sığındığı Refah’a saldırı sinyalleri de etkili oldu. İsrail ordusu, Savaş Kabinesi’ne Refah’ın tahliye planını geçen günlerde sunmuştu.

BM Genel Sekreteri António Guterres, Mısır’dan gelen yardımlar için önemli bir giriş noktası olan Refah’ta geniş çaplı bir İsrail saldırısının “sadece orada barınan bir milyondan fazla Filistinli sivil için korkunç olmakla kalmayacağını, aynı zamanda yardım programlarımızın tabutuna son çiviyi çakacağını” söyledi.