Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ganita Sahili'nin yenileme çalışmaları kapsamında Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in heykelini meydana dikti.  

Ömrü heykele ve “heykelleştirilmiş” kişilere karşı açtığı savaşlar dolu Üstad’ın heykelinin yapılması bir trajikomediye yol açtı. 

Bir yanda Üstad’ın heykelini solcu yazar çizer takımından intikam almak için kullanan Trabzon Belediyesi hem kendi aşağılık kompleksini meydana döktü hem de bir sanatal ucubeyi ortaya çıkardı. 

Diğer yanda ise Üstad özelinde İslam düşmanlıklarını ifşa eden “yazar çizer” tayfa. Bunlar da İslam’a olan düşmanlıklarını Üstad’ın heykelinin kaldırılmısı için "meydanlara dökülerek" gösterdi. 

MEHMET KISAKÜREK'TEN TEPKİ

Başyücelik akademyası - Necip Fazıl Başyücelik akademyası - Necip Fazıl

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in heykelini  yapmasına oğlu Mehmet Kısakürek da sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Kısakürek paylaşımında;

“Ömrü heykelcilikle mücadeleyle geçmiş Üstad Necip Fazıl'ın #Trabzon #Ganita'da dikilen heykeli bir an önce kaldırılmalı, bu yanlıştan dönülmelidir! İfadelerini kullandı.

HEYKELE KALDIRMA KARARI 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Üstad’ın heykelinin kaldırılacağını ve sadece “Yağmur” şiirinin olduğu parçanın sergileneceğini açıkladı.  

WhatsApp Image 2023-08-12 at 20.30.19WhatsApp Image 2023-08-12 at 20.30.19 (1)