ABD Beşinci Filo Komutanı: Husileri durduramıyoruz ABD Beşinci Filo Komutanı: Husileri durduramıyoruz

Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı yaptığı açıklamada, İsrail'in Refah'taki askeri operasyonlarını genişletme kararının Gazze'deki Filistinlilerin haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek için mahkemenin yetkisini kullanmasını gerektirip gerektirmediğini değerlendirmek üzere Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) acil bir talepte bulundu.

Güney Afrika, Mahkeme İç Tüzüğü'nün 75. maddesinin 1. fıkrasına atıfta bulunarak, mahkemenin "davanın koşullarının, taraflardan herhangi biri veya tümü tarafından alınması veya uyulması gereken geçici tedbirlerin belirtilmesini gerektirip gerektirmediğini her zaman proprio motu incelemeye karar verebileceğini" belirtmiştir.

Güney Afrika hükümeti dün mahkemeye sunduğu bir talepte, İsrail tarafından açıklanan Refah'a yönelik eşi benzeri görülmemiş askeri saldırının daha şimdiden büyük çaplı ölüm, zarar ve yıkıma yol açtığı ve açacağı konusunda ciddi endişe duyduğunu belirtti. Bu durum hem Soykırım Sözleşmesi'nin hem de Mahkeme'nin 26 Ocak 2024 tarihli kararının ciddi ve telafisi mümkün olmayan bir ihlali anlamına gelecektir.