Venezüella'nın Guyana ve Venezüella arasında yer alan doğal kaynaklar açısından zengin geniş bir alan olan Essequibo topraklarına olan ilgisi gerginliğe yol açtı. Bu bölgede her iki ülke de üzerinde egemenlik iddia ediyor.

76ea81e0ffbfdd6ca905d05f9b12767d

Devam eden gerginlik, petrol ve değerli mineraller açısından bol bir alan olan Essequibo'ya odaklanıyor. Venezüella, Essequibo'yu bir Venezüella devletine dönüştürmek amacıyla Pazar günü referandum yapmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte, bu oylamanın pratik ve yasal sonuçları belirsizliğini koruyor ve bölge sakinleri arasında huzursuzluk yaratıyor.

ABD’li asker kendini ateşe verdi: İsrail’in zulmüne ortak olmayacağım ABD’li asker kendini ateşe verdi: İsrail’in zulmüne ortak olmayacağım

159.500 kilometre kare bir alanı kapsayan Essequibo, Guyana topraklarının üçte ikisini oluşturuyor. Bununla birlikte, Venezüella tarihsel olarak Essequibo'da hak iddia ediyor ve mülkiyetini İspanyol sömürge dönemine kadar takip ettiğinini savunuyor. 

Venezüella'nın toprak iddialarına olan itirazı yıllar içinde ton değişikliği yaşadı. 2015 yılında ExxonMobil'in Essequibo yakınlarında önemli petrol keşifleri yapacağını duyurması, Venezuela'nın bölgeye olan ilgisini yeniden alevlendirdi.

Tartışmalı sınırlar İngiltere, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri temsilcileri tarafından tahkim edildi. ABD, Venezüella'nın Büyük Britanya ile diplomatik ilişkilerini kesmesi nedeniyle görüşmelerde Venezüella'yı kısmen temsil etti.

Venezüellalı yetkililer, Amerikalılar ve Avrupalılar arasında ülkelerini aldatmayı amaçlayan gizli anlaşma iddialarını öne sürüyorlar. Anlaşmazlığı çözen 1966 anlaşmasının ilk tahkimi etkili bir şekilde geçersiz kıldığını savunuyorlar. Güney Amerika'da İngilizce konuşulan tek ülke olan Guyana, ilk anlaşmanın yasal geçerliliğe ve bağlayıcılığa sahip olduğunu iddia ediyor. 2018'de Uluslararası Adalet Divanı'na bu duruşu onaylaması için dilekçe verdi.

Venezüella'da yaklaşan referandum ve her iki ülkenin de yoğunlaşan söylemi, gerilimlerin tırmandığına işaret ediyor.