Fox News TV kanalına konuşan Dimon, ABD’nin ulusal borcunun sürekli ve büyük bir hızla artış gösterdiğine dikkat çekerken, “Bu bir uçurum ve bu uçurumu görebiliyoruz. Biz de yaklaşık 10 yıl uzaklıktaki bu uçuruma saatte 60 mil hızla (yaklaşık 100 km) gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha önce de ABD Hazine Bakanı Jeannette Yellen, ülkenin 34 trilyon dolarlık dış borç miktarını ‘korkutucu’ olarak nitelendirmişti.

Uzmanlar, bu kadar büyük bir ulusal borca hizmet etmenin ABD hükümeti için bütçe gelirlerinin yaklaşık üçte birine mal olabileceği uyarısında bulunuyor.

ABD’li asker kendini ateşe verdi: İsrail’in zulmüne ortak olmayacağım ABD’li asker kendini ateşe verdi: İsrail’in zulmüne ortak olmayacağım

ABD federal hükümetinin borcu Ocak 2022 sonunda 30 trilyon doların biraz üzerinde olurken, 15 Eylül'de borç 33 trilyon dolarla yeni bir rekora ulaştı.

Rusya'nın dış borcu ekim ayı ortasında 329.5 milyar dolar olarak bilinirken, bu rakamların ABD'nin borcundan 100 kat daha az olması dikkat çekiyor.