Gürcistan'ın bir parçası olmasına karşın, tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya'nın "Dışişleri Bakanlığı" perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin Rusya'nın değişmez bir müttefiki olduğu ancak bağımsızlığının tartışmaya açık olmadığı belirtildi.

Abhazya'dan yapılan açıklama, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev'in Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'yı ilhak edebileceği yönündeki sözlerinin ardından geldi.

Medvedev geçen hafta yaptığı açıklamada, "Rusya'ya bağlanma fikri hâlâ popüler ve bunun için iyi gerekçeler varsa uygulanabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Abhazyalı yetkililer Medvedev'in sözlerinin "jeopolitik rekabetin yoğunlaşmasından" başka bir şeyin işareti olmadığını savundu.

Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şamba, bölgenin Rusya'ya bağlanması için herhangi bir siyasi girişim olmadığına dikkat çekerken, "Rusya Federasyonu'na bağlanmamız için resmi bir teklif almadık ve ben Abhazya içinde de Rusya'yla böyle bir ilişki dinamiğini savunan bir siyasi yapılanma görmedim" diye konuştu.

Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı? Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı?

Yaklaşık 250 bin kişiye ev sahipliği yapan Abhazya, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından patlak veren iç savaşla birlikte "de facto" bir devlet olarak varlığını sürdürmüştü.

Yüzlerce Gürcü de, ayrılıkçıların yürüttüğü kampanyayla Rusya'yla sınırı bulunan bölgeden sürülmüştü.

Rusya'yla Gürcistan arasında sonuncusu 2008'de yaşanan bir dizi savaşın ardından Moskova yönetimi bölgeye askeri güç konuşlandırarak Tiflis'e bağlı güçlerin ayrılıkçılara müdahalesini fiili olarak engellemişti.