Libya'nın doğusunu merkez alan Halife Hafter Kuvvetleri'nin Yönlendirme ve Ahlaki İdari Müdürlüğü'nün müdürü Halid el-Mahcub, Independent Arabia'ya yaptığı açıklamada, Hafter'in bugün Libya başkenti Trablus'a giderek Türkiye'nin desteklediği Abdulhamid ed-Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti'nin ana karargahını ziyaret edeceğini ifade etti.

Mahcub, Şubat 2011 devrimi olaylarının patlak vermesinden bu yana türünün ilk örneği olan Trablus'a gerçekleştireceği ziyaretin hedeflerini açıklamadı.

Bu ziyaretin duyurusu, geçen cuma günü Libya Ordusu Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan bir basın açıklamasında Hafter'in "seçimleri yönetmek için bir teknokrat hükümetinin kurulmasını hızlandırma" çağrısının hemen ardından geldi.

Bölünmeyi sona erdirme

Libya Genelkurmay Başkanlığı, bir açıklamada, "Libya Ordusu Genel Komutanlığı, siyasi bölünmeyi sona erdirebilecek görüşmelere ve yakınlaşmaya destek vermektedir. 6+6 Komitesi'nin Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi arasındaki önemli adımlardan biri olan girişimleri, başkanlık ve parlamento seçimlerinin gerçekleştirilmesine yol açacaktır" ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, "Aynı zamanda, Libya'daki siyasi krizi sona erdirmek için herhangi bir tarafın haklarını ihlal etmeden, dışlamadan veya gasp etmeden, samimi siyasi çözümleri destekliyoruz. Seçim yasalarının belirlenmesi için mümkün olan en büyük uzlaşmayı sağlayarak seçimlerin zamanında yapılmasını ve sonuçlarının uygulanmasının garanti altına alınmasını hedefliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Hafter'in Trablus'u ziyareti iki açıdan büyük önem taşıyor. İlk olarak, ziyaretin zamanlaması, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu Başkanı Abdullah Bathily'nin bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi önünde yaptığı bilgilendirme konuşmasından bir gün sonra gerçekleştiriliyor.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

İkincisine gelince, İtalya liderlerinin geçen Mayıs başında Hafter ve bu Haziran başında Dibeybe ile önceki toplantılarında temsil ediliyor.